Налазите се на страници > Почетна > Економија > ЕУ: криза и амбиције

ЕУ: криза и амбиције

12-08-2014 04:03:02 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


Нови шеф Европске комисије Жан-Клод Јункер за време своје прве посете Грчкој у том својству признао је да Европа још увек није превладала дужничку кризу.

Основну опасност и даље носе дужнички проблеми у земљама чланицама ЕУ. Стални проблем остаје ситуација у банкарској сфери. Једна од водећих португалских банака Banco Espirito Santo SA известила је о својим губицима само у последњих пла године у вредности од 3,6 милијарди евра. Јасно је да ће их комензовати на крају исти ти евопски порески обвезници. Само то ће се чинити у условима увећања опасности „ефекта домина“. А ова опасност прети озбиљним послодицама по читав банкарско-финансијски систем зоне евра.

На кризу у банкарском систему надовезује се очување дубоких противречности у редовима ЕУ управо по питању пооштравања банкарско-финансијске контроле. У ширем смислу реч је о конфликту економских интереса Велике Британије и читаве преостале ЕУ. Дати конфликт већ је персонификован у сукобу британског премијера Дејвида Камерона и новог шефа Европске комисије. Спорт се води око банкарских, тачније око квазибанкарских структура, истакао је у разговору за Глас Русије директор руског Института за проблеме глобализације Михаил Дељагин:

- Квазибанкарске структуре побеђују на рачун тога што су слободне од ограничења која се постављају банкама. Ове структуре су битан елемент енглеске економије. Велика британија је некада била „радионица света“, а данас је финансијски бутик. И она не може да ограничи овакве оперције, зато што ће поднети од тог ограничења потпуно неподношљиву штету.

Ипак најалармантнији фактор за ЕУ је смањење пословне активности – изазвано, између осталог, обустављањем сарадње ЕУ, иницираним од стране запада. У Немачкој, овој локомотиви европске еконимије, обим наруџбина индустријских предузећа у јуну 2014. је пао за 3,2% у поређењу са претходним месецом. Према саопштењу националног министарства економије, то је био максималан пад од септембра 2011. године. Експерти агенције пословних вести Блумберг, напротив, прогнозирали су увећање обима индустријских наруџбина за 0,9%. Геополитички фактори и ризици су више него било шта друго довели до смањења наруџбина – стоји у изјави министарства економије Немачке. Зато треба очекивати прилично суздржану динамику у овог грани наредних месеци.

Ситуација остаје напета – констатује у вези са тим у интервјуу Блумергу водећи аналитичар за инвестиције компаније Platypus Aset Management Ltd. у Сиднеју Доналд Вилијамс. Према његовој оцени, геополитички ризици у датом тренутку су добар узрок за инвеститора да фиксира профит. Ипак сличан рецепт је добар за исте те финансисте. Обични грађани ЕУ немају шта да фиксирају. Њима остаје да се надају у здрав разум Жана-Клода Јункера и других лидера ЕУ и у њихово схватање погубности актуланог антируског геополитичког курса Брисела.