Санкције против Русије постаће штап са два краја

17-08-2014 01:32:39 | | Глас Русије, фото: East News/FaceToFace/Ohde/ vostok.rs |


Ако САД и ЕУ нису спремне да ризикују светску економску стабилност – било би им боље да поново размотре санкције које су увели Русији - говори бивши шеф Одељења међународне политичке анализе Европске централној банке, председник Немачког института економских студија и професор макроекономије и финансија Универзитета Хумболтб- Марсел Фрачер у чланку објављеном на сајту Project Syndicate.

Свака акција има реакцију, сваки штап има два краја. Говорећи о овоме, професор Фрачер наводи пример: када се у Русији 1998. године догодио дефолт, ова такорећи мала, локална криза имала је далекосежне последице. Она се осетила на другом крају света- у Аргентини. Ради се о томе да је руска криза продубила јаз и пад поверења на тржиштима земаља у развоју и кроз 4 године је Аргентина постала жртва овог процеса.

Забрана слободних послова руских банака са западним капиталом може да утиче да сву руску економију, а не само на банке, али то није све, пише Фрачер. Проблем са финансијским санкцијама се састоји у томе да нико и никада не може тачно да зна како ће се оне развијати, посебно када се ради о крупној економији, као што је руска. Ако се покаже да су санкције ефикаснија мера него што су претпостављали иницијатори, то може да буде велика претња за глобалну финансијску стабилност, упозорава аутор.

Шта више, по мишљењу Фрачера, проблем појачава чињеница да нико заправо не схвата какве су реалне везе између европских и руских банака и тржишта.

Други је проблем, по мишљењу аналитичара, у томе што се спровођењем санкција, уништава сваки мотив Русије да седне за преговарачки сто. А опасност од ескалације финансијских санкција не ствара поверење, јер носи са собом ризик од подривања финансијских система саме ЕУ и САД. „Само што ове санкције почну да гризу, нико не може да предвиди, коме ће бити болно и колико дуго. И, као што показује искуство Русије из 1998.бгодине и Аргенитне после 2002. године, процес успостављања поверења међу учесницима на тржишту све је дуже и болније“- пише овај научник. У сваком случају, амерички и европски лидери морају да признају, да све санкције имају своју цену (и многе од њих неочекивану) за обе стране, упозорава професор Марсел Фрачер у свом чланку на сајту Project Syndicate.