Савез Кине и РФ сахраниће сан о хиљадугодишњој хегемонији САД

03-01-2015 07:14:20 | | Глас Русије, фото: Fotolia/leestat/ vostok.rs |


Наредна година може да постане преломна за формирање међународног баланса снага – читав свет ће посматрати развој геополитичке алијансе Русије и Кине, у чијим рукама се налази будућност светске политике, сматра бивши саветник за економску политику министра финансија САД у администрацији Роналда Регана, политиколог и економиста Пол Крејг Робертс, о чему је писао у свом блогу.

2015. година ће бити врло добра година, ако Русија и Кина предузму далековидне економске мере. План Москве, чини се, састоји се у томе да нађе стратешке и економске тачке пресека са азијским државама, игнришући при томе провокације од стране Запада, сматра Робертс. Реализација такве политике рационална је и крајње перспективна у контексту свих међународних односа, пошто су сви адути у рукама Москве и Пекинга, а не Вашингтона, сматра политиколог.

Економиста истиче да су Пекинг и Москва заинтересовани за развој не само политичких, већ и финансијских пројеката, пошто су западна финансијска тржишта заснована на манипулацијама, а не на фундаменталним економским показатељима чинилаца. Примена далековидих економских мера о којима говори Пол Крејг Робетс јесте развој система финансијских трансакција алтернативних SEIFT-у, формирање националних система плаћања, утврђивање Развојне банке БРИКС, што ће девалвирати долар, као и валуте усмерене на одржавање његове вредности. Економски напори Русије и Кине могу не само да дају подстицај сопственом индустријском развоју, већ су у стању и да учине западни економски систем дисфункционалним. Пошто Вашингтон и Брисел спроводе економски напад на Москву, пише амерички економиста, Русија може да изјави да је Запад лишава могућности да плати дугове европским банкама и поткопава способности економије. Овај сценарио ће нанети значајну штету европским банкама са недовољном капитализацијом. Шта више, као полуга притиска за руску државу остаје право да одустане од продаје гаса земљама чланицама НАТО-а, што ће са своје стране довести до колапса европске индустрије, раста незапослености и банкротства.

Руска и кинеска држава су свесне опасности коју Вашингтон представља по њихов суверенитет. Савез Медведа и Дракона своди на нулу сан конзервативаца о хиљаду година америчке хегемоније, пише Робертс. Према његовом мишљењу, не постоји ни стратегија, ни наоружање помоћу којег је снажном дуету економија у развоју могуће нанети озбиљан ударац у догледној будућности.