Санкције ЕУ: бумеранг се вратио?

15-01-2015 11:13:14 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


ЕУ планира постепено укидање санкција против Русије. Овај, скоро сензационални наслов, дао је свом кометару немачки пословни лист Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Позивајући се на амерички Вол стрит џорнел, издање саопштава да је у бриселским ходницима припремљен некакав радни "дискусиони документ“ који садржи предлоге за ублажавање економског притиска на РФ.

Овај својеврсни меморандум, према саопштењу, већ је послат у владе земаља чланица ЕУ. Поред тога, он треба да буде изнет на разматрање шефова дипломатије ЕУ, чији састанак је заказан за 19. јануар.

По свему судећи, пише између осталог Deutsche Wirtschafts Nachrichten, у Бриселу је коначно победило мишљење да санкције наносе велику штету европским државама. Пред лицем рецесије која прети Русији и незадовољавајућег економског стања самих земаља еврозоне, долази до закључка лист, ЕУ намерава да оконча насталу ситуацију што је могуће пре.

Према мишљењу Вол стрит џорнел, на који се позива немачко издање, припрема се промена стратегије ЕУ. Не ради се о повратку претходном стању ствари, већ о постепеној нормализацији односа са Русијом. И мада, како сматра амерички извор, на предстојећем састанку европских министара иностраних послова неће бити донете неке коначне одлуке, сама чињеница појаве "дискусионог документа" означава први озбиљан покушај ЕУ да уведе односе са Русијом у нормалне токове.

Ипак, подвлачи се у "дискусионом меморандуму", оне мере против Русије које су усвојене због спорног проблема Крима, треба да остану непромењене.

Остале санкције могу делимично да буду укинуте, убеђени су аутори документа. Пре свега, сматрају они, треба олакшати положај руских банака. То ће са своје стране благотворно утицати на европске финансијске установе. Пошто су последње неодвојиви део светског финансијског система, потреси у руским финансијама ће се одразити непосредно на њих саме.

Коначно треба додати да је буквално изненађујући пасаж у "дискусином документу" ЕУ, кажу европски медији, допуштање могућности сарадње ЕУ са Евроазијском економском заједницом, која почиње да функционише од 2015. године. Истина, неки експерти, као на пример шеф Одељења за земље и регионе Европског института Владислав Белов, позива да се не осећа еуфорија, мада и признају да јача разумевање у ЕУ како санкције штете Европи.

- Мислим да разумевање постоји. Али при томе постоји и јасан консензус у томе да до окончања прве рунде санкција Брисел, очигледно, ништа неће предузмати. Питање ће бити стављено на дневни ред, али јединство неће бити постигнуто. Тешко да ћемо видети брзо укидање секторалних санкција. Зато је за сада, по мени, питање отворено.

Постоји у "дискусионом документу" ЕУ још једна занимљива нијанса. Геополитичка подлога новог курса Брисела, примећују аутори меморандума, јесте неопходност сарадње са Русијом у борби против тероризам. У контексту недавних терористичких напада у Француској то звучи посебно актуелно. Да ли сви у јединственој Европи осећају ову актуелност? Питање такође остаје отворено.

Олег Севергин,


Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут