Налазите се на страници > Почетна > Политика > У ЕУ се продубљује раскол

У ЕУ се продубљује раскол

19-01-2015 06:10:40 | | Глас Русије, фото: AP/Christian Lutz/ vostok.rs |


Прво велико заседање Европске уније у текућој години одвија се у Бриселу на нивоу Савета ЕУ за спољне послове. То је деби председавања Летоније ЕУ, које је започело 1. јануара. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров већ је изјавио да се Москва нада да ће прво летонско иступање у ЕУ допринети превладавању оних проблема који сада постоје у односима између Русије и ЕУ. Ипак у самој ЕУ за сада нема јасног и усаглашеног мишљења о томе.

Нацрт документа припремљеног за учеснике актуелног заседања ЕУ, има прилично позитиван карактер по питању руског вектора. Између осталог, у њему се говори о намери ЕУ да обнови сарадњу са Русијом у глобалној дипломатији, трговини и другим питањима. Одговарајући предлог изнела је европски шеф дипломатије, Италијанка Федерика Могерини. Према информацији дипломатских извора у Бриселу, за подршку укидања антируских санкција већ се изјаснило 8 држава-чланица ЕУ: Аустрија, Мађарска, Италија, Кипар, Луксембруг, Словачка, Француска и Чешка.

Ипак по датим питањима потребна је консолидована одлука читаве ЕУ. А њено достизање за сада је мало вероватно, због озбиљних неслагања унутар саме ове организације. Оштар антируски став и даље заузимају такве државе као што су Велика Британија, Пољска, Холандија и балтичке земље. Министар спољних послова Литваније Линас Линкјавичус не види не само основе за укидање антируских санкција, већ чак ни изговор за то. ЕУ се до данас суочила са врло озбиљним економским проблемима – потврдио је у разговору за Росију севодња председник руске компаније за економске консултације "Неокон" Михаил Хазин.

- ЕУ има много реалних финансијско-економских проблема интерног карактера. Она се суочила са опасношћу пада животног стандарда становништва. Под знаком питања је само очување зоне евра у њеном актуалном саставу. То су сви реални проблеми у чијем решавању нико не може да им помогне.

Ситуација у европској економији заиста се развија по опасном сценарију. Курс евра према долару је већ пао до деветогодишњег минимума, и инвеститори са узнемиреношћу очекују нове одлуке Европске Централне банке, која се окупља на своје заседање 22. јануара. Водећи инвестициони аналитичар ВМО Private Bank Џек Еблин окарактерисао је насталу ситуацију као конфронтацију "економија против тржишта".

Ипак толико важној нормализацији односа Русије са Западом и са економске тачке гледишта смета не само раскол унутар ЕУ. Неслагања по датом питању јачају на нивоу водећих дражва света. Према подацима јапанске новинске агенције Kyodo, која се позива на дипломатске изворе у светским престоницама, САД и Велика Британија инсистирају на наставку санкција против Русије, док Немачка и Јапан подвлаче важност дијалога са Москвом.

Петар Искендеров,

Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут