Бан Ки Мун: Што пре формирати ЗСО и суд за злочине ОВК

15-05-2015 10:17:34 | | / vostok.rs |


Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки Мун поздравио је наставак дијалога Београда и Приштине и постигнути споразум о правосуђу и истакао да је једно од кључних преосталих питања упостављање Заједнице србских општина.

У редовном тромесечном извештају, који је објављен на сајту УН, Бан Ки Мун је саопштио да споразум о интегрисању правосуђа на северу Косова, постигнут 9. фебруара, показује да су „обе стране посвећене примени Бриселског споразума и наставку дијалога“, преноси Танјуг.

Београд и Приштина би, како је истакао, требало да предузму све неопходне кораке ради доследне примене свих досад постигнутих договора.

Такође је навео да је од кључног значаја да Београд и Приштина остваре напредак у примени оних одредби Бриселског споразума које још нису решене.

Кључно питање у том погледу остаје успостављање Заједнице србских општина, оценио је Бан Ки Мун и апеловао на политичке лидере у Београду и Приштини да хитно приступе решавању тог питања уз консултовање косовских Срба и њихових политичких лидера, на чији интерес ће, како је навео, директно утицати стварање ЗСО.

Констатујући да су косовске власти предузеле кораке ради успостављања Специјалног суда који ће процесуирати дела проистекла из налаза Специјалних истражних јединица ЕУ, Бан Ки Мун је нагласио да су наредни кораци још важнији.

„Од суштинског значаја је да следећи кораци у процесу који су кључни за будућност Косова, уследе брзо и ја позивам политичке лидере на Косову да удвоструче своје напоре у том циљу“, навео је он.

Генерални секретар је поздравио „јасну одлучност коју је показала косовска влада у правцу неопходних економских реформи, поштовању владавине права и ангажовања ради промовисања поверења међу заједницама на Косову“, упркос многим изазовима са којима се суочила у првих сто дана.

„Снажно апелујем на све политичке актере на Косову да се уздрже од употребе насиља као средства за постизање политичких циљева и да решавају своје несугласице мирним путем“, закључио он.

Извештај обухвата период од 16. јануара до 15. априла 2015. године, а објављен је уочи седнице Савета безбедности УН која ће бити одржана 26. маја и на којој ће бити овај документ разматран.