Србија се у Бечу обавезала да неће блокирати „европски пут” Косова

28-08-2015 11:56:57 | | / vostok.rs |


Земље западног Балкана су се у Бечу обавезале да неће једна другу блокирати на европском путу, као и да ће уложити веће напоре за напредак у унутрашњим реформама.

Декларацијом Самита о западном Балкану у Бечу земље учеснице су се обавезале да несугласице међусобне несугласице неће злоупотребити једна против друге у процесу европских интеграција, као и привхатају подршку Европске комисије у решавању билатералних спорова.

Прихватајући све што су земље региона до сада учиниле у поправљању унутрашње ситуације, закључено је да је потребно више напора како би се убрзали домаћи реформски процеси превасходно када је реч о владавини права, управљање привредом, и реформе јавне администрације, као и борби против корупције и организованог криминала.

Учесници су се договорили да наставе састанке у овом формату, како би се имплементирала агенда договорена у Берлину прошле године и она која је проширена у Бечу, а што би убрзало и разне пројекте који су се појавили између два Самита.

Све земље западног Балкана чврсто верују да њихова будућност лежи у ЕУ, а да напредак сваке земље зависи од индивидуалних напора да испуни Копенхагеншке критеријуме и услове из процеса стабилизације и придруживања.

Декларацијом је констатовано да, иако је било напретка у остваривању структуре регионалне сарадње протеклих година, потребно је више напора како би се решиле билатералне несугласице.

Шта више, потребни су конкретни кораци политичких лидера западног Балкана ка трајном помирењу у региону, што је кључно за стабилност и подршку стварања југоисточне Европе способне да превазиђе наслеђе прошлости.

Србски и "косовски" премијер потврдили су, како се наводи у закључку Самита, своју одлучност да интензивирају процес нормализације.

Такође потребно је да се повећају напори у изналажењу компромиса између Македоније и Грчке када је реч о називу некадашње југословенске републике.

Земље западног Балкана су се сагласиле да је радикализам, тероризам и насилни екстремизам превасходно страних бораца који се боре у Сирији и Ираку захтева јачање сарадње и већу размену информација.

Када је реч о илегалној миграцији они су подвукли значај припреме конференција на високом нивоу која ће се бавити изазовима западно-балканске руте.

Побољшање услова за живот у региону, посебно обезбеђивање реалне перспективе за будућност младих и повећање њиховог поверења у институције је кључни циљ реформског процеса, наводи се у закључцима Самита.