Запошљавање у малињацима

05-12-2015 02:04:10 | | / vostok.rs |

У производњи малина упослено 347 младих из 15 општина четири округа. – Металостругар постао малинар


Ужице – Млади без посла, па и понеко старији ко је као вишак у пропалој фирми остао без радног места, шансу налазе у производњи малине. У томе им помаже Програм развоја приватног сектора у југозападној Србији (ПСД) који је тим својим пројектом омогућио да се заснивањем малињака упосли 347 људи са подручја 15 општина из четири округа. Учињено је то и у подручјима где малинарство одавно доноси приходе, али и у крајевима Србије где није било довољно заступљено.

Суштина овог подухвата, чији су резултати једногодишњих активности недавно су представљени на скупу у Пожеги, јесте у сарадњи и заједничком раду откупљивача (пет хладњача се укључило), стручњака и малинара-почетника уз швајцарску помоћ. Млади без посла, вољни да отпочну производњу, прихватили су да засаде ово извозно воће на парцели од најмање 15 ари, а хладњача им помаже репроматеријалом и опремом, те обезбеђује саветодавца током гајења и извозно тржиште кад малина роди. Уз то, ПСД програм који у четири наша округа (златиборски, рашки, моравички и колубарски) спроводи РРА „Златибор“ из Ужица а финансира швајцарска влада преко Швајцарске агенције за развој и сарадњу, сваком малинару почетнику дао је бесповратну помоћ од 70.000 динара.

Овај пројекат, назван „Подршка незапосленима да почну са производњом малина“, осмишљен је на основу успешних искустава са тим извозним воћем на подручју југозападне Србије. Помоћ у опреми и репроматеријалу корисник плаћа кроз две године после откупа првог рода малине, а током целе сезоне на услузи му је стручни саветодавац. Откупљивач обезбеђује пласман у извозу сваког килограма малине који се произведе на новим парцелама.

За помоћ у овој првој фази, у мноштву заинтересованих, одабрано је њих 347 и сви они пролетос су засадили малине на свом поседу. Вредно пажње је да се највише младих јавило из средина у којима малинарство није било развијено. Тако су из општине Трстеник посао у овом пројекту отпочеле 62 незапослене особе, из Чачка 26, из Нове Вароши 20. Предњаче и малинарске општине Косјерић (45 почетника), Пожега (34) Ивањица (31), Ариље (23). Производњу су отпочели и незапослени из општина Врњачка Бања, Ваљево, Краљево, Рашка, Лучани, Бајина Башта, Ужице и Чајетина.

Како је на скупу у Пожеги казао Дарко Ђуровић, директор ПСД програма, малина се у овом делу Србије већ показала као изузетна шанса за зараду сваког пољопривредника. – Пошли смо од чињенице да последњих година знатно расте потражња на страним тржиштима за малинама из Србије, а наши произвођачи су углавном старији људи чије произведене количине нису довољне да задовоље потребе извозника. Осим тога, у досадашњој пракси подстицајне мере откупљивача биле су усмерене ка произвођачима малина који су већ на тржишту, док за малинаре почетнике није постојао адекватан модел подршке. Системска промена коју смо увели кроз прву фазу пројекта јесте успостављање подршке откупљивача малина малинарима почетницима, чиме се помаже развој малинарства, ствара мрежа младих коопераната и обезбеђује сировинска база на дужи рок – истакао је Ђуровић.

Међу онима који су засадили малину у овом пројекту је и млади Ариљац Срђан Матијевић, апсолвент Пољопривредног факултета. У оближњим Вранама, користећи средства ПСД програма, засадио је парцелу на око 15 ари. Уз стручно знање, применио је и искуства добијена од саветодавца кога му је обезбедила хладњача „Мастер фриго“ из Милићевог Села. Малина је лепо кренула, а Срђан тиме створио услов за егзистенцију будући, како рече, да није сигуран да ће лако доћи до посла са факултетском дипломом.

Осим младих има и понеки старији корисник овог програма. Један од њих је Зоран Павловић из Трстеника, који је 30 година радио као металостругар у трстеничкој фабрици „Прва петолетка“ па пре две године остао без посла. Кад је сазнао за ПСД програм и могућности отпочињања малинарске производње, једну парцелу на свом имању у селу крај Трстеника определио је да на њој засади малину која се успешно примила. Следеће године Зоран очекује први род. Каже да је задовољан како је све ово кренуло и захвалан ПСД програму и трстеничкој хладњачи „ЈР Темпо фудс“ на добијеној подршци. – Око малина има посла, стално сам на релацији село-град, али важно је да се ради и да ће свакако бити користи од ове производње – истиче Павловић, бивши металостругар који је постао малинар.

Политика