Одлука о ЗСО наредне седмице?

12-12-2015 12:10:13 | | / vostok.rs |


Такозвани косовски Уставни суд могао би одлуку о Заједници србских општина да донесе до краја наредне седмице, знатно раније него што се очекивало. Власти у Приштини очекују да та одлука буде позитивна, јер желе да покажу да нешто раде како би Косово добило визну либерализацију, објавио је портал приштинске „Газете Блиц“.

„Уставни суд би за неколико дана могао да објави своју одлуку о Заједници србских општина. Можда следеће седмице“, наводи портал, позивајући се на неименовани извор.

Овако брза одлука би могла да дође пре објављивања препоруке за либерализацију визног режима, пошто косовске институције покушавају да државама-чланица ЕУ докажу како много раде и да се озбиљно баве питањем имплементације споразума који су Београд и Приштина постигли у Бриселу.

„Да не би угрозила либерализацију виза, Влада ће после одлуке Уставног суда изаћи са обећањем да ће спровести све споразуме са Београдом, покушавајући да из тога извуче неку корист“, рекао је исти извор који каже и да власти очекују позитивну оцену Уставног суда.

У сваком случају, премијер Иса Мустафа јуче је нагласио да ће ваљда испоштовати одлуку Уставног суда у вези са споразумом о Заједници србских општина, како је рекао, каква год она била.

Са друге стране, КТВ је у среду известила да ће Косово добити негативну препоруку за либерализаију визног режима. Исти медиј је, позивајући се на изворе из Брисела, објавио да ће земље ЕУ као примедбу навести недовољну борбу против организованог криминала косовских институција.

Очекује се да ће извештај о напретку стићи после 15. децембра, али да ће он констатовати неиспуњавање свих критеријума које је поставила Европска комисија.

Извештај је проистекао из посете тима посматрача у јулу ове године. Међу неиспуњеним критеријумима је и то да Европска унија жели да у пракси види јасне пресуде високим функционерима за организовани криминал и корупцију.

Очекује се да ће у најновијем извештају стајати да је „Косово близу испуњења критеријума, али да то још није довољно“.

Председница Атифете Јахјага се, видевши политичку кризу у земљи, током које је опозиција користила и сузавац само да не би дозволила формирање Заједице србских општина и примену споразума о демаркацији са Црном Гором, обратила Уставном суду за тумачење уставности поменутог споразума.