ПЕГИДА тражи ригорознe мерe против миграната

21-01-2016 08:33:39 | | / vostok.rs |


Мере које нуди ЕУ, попут обавезујућих квота за прихватање азиланата и стварања јединствене граничне службе, нису ефикасне. На пролеће би Европа могла да се суочи са новим таласом избеглица. Хаос ће трајати све док се не усвоји јединствени закон за све земље ЕУ.

Представници покрета против исламизације Европе (ПЕГИДА) 23. јануара планирају да се окупе у Прагу. О циљевима ове протестне акције за чешку редакцију Спутњика говори чешки политичар који сарађује са покретом ПЕГИДА, народни посланик из редова странке „Зора директне демократије“ Марек Чернох.

„Требало би да поразговарамо о детаљима паневропских демонстрација, коју европске патриоте планирају за почетак фебруара. И наравно, требало би да дефинишемо стратегију, како бисмо избегли понављање насиља у Келну и другим немачким градовима. Ситуација са мигрантима погоршава се из дана у дан. Прошле године у Европу је стигло више од милион избеглица, ове године се очекује још три милиона људи. Притом, као што видимо, ЕУ није у могућности да заштити сопствене грађане од ризика, које доносе дошљаци са Блиског истока и из Африке“, каже он.

Чернох сматра да мере које нуди ЕУ, попут обавезујућих квота за прихватање азиланата и стварања јединствене граничне службе, нису ефикасне, посебно ако имамо у виду да би на пролеће Европа могла да се суочи са новим таласом избеглица.

„Нама су потребне чврсте, бескомпромисне мере против илегалних миграната, против оних које не желе да се прилагоде европским правилима живота, традицијама и култури. Али како реагује ЕУ? Недавно је шефица бриселске дипломатије (Федерика) Могерини посетила Праг, од ње смо чули да оно што се десило у Келну није нешто неуобичајено. Немачка и европска штампа редовно умањују значај оног што су урадили ови вандали. Тако да ћемо ми тражити увођење ригорозних мера против миграната, јер желимо да заштитимо од њих жене и децу, све Европљане“, истиче Чернох.

Одговарајући на питање колико истомишљеника има ПЕГИДА у Европи, Чернох каже да се према резултатима анкета у Чешкој, око 90 одсто становника плаши потенцијалних ризика које доносе мигранти.

„Мислим да отприлике исти број грађана у Немачкој, Мађарској и у ЕУ у целини дели ово мишљење. Да ли то значи да су они ксенофоби и расисти, па их треба тужити због нетолерантног односа? Наравно да не треба. Што се мене тиче, није ми важна боја коже, важно је да ли је тај човек добар комшија или није“, каже он.

Чернох каже да сада у ЕУ више нема јединства, и свака земља покушава на сопствени начин да осигура безбедност грађана.

„Италија не слуша Грчку, Грчка не жели да сарађује са Италијом, и сви оптужују САД које су се одлучиле да прихвате ’енормни број‘ миграната, чак 10.000! Чешку критикују због тога што је наша земља одбила тај чудан систем квота. А зашто ми, као суверена држава, морамо да се покоравамо вољи великих земаља ЕУ? Једном речју, док нема јединственог закона за све земље ЕУ, хаос ће се настављати“, закључио је Чернох.