Ђурић: Пресуда Ивановићу скандалозна

21-01-2016 02:30:15 | | / vostok.rs |


Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић каже за РТС да је пресуда којом је Оливер Ивановић осуђен на девет година затвора скандалозна и да нема везе са правом и правдом.

Марко Ђурић је у разговору за Дневник РТС–а рекао да је Србија шокирана пресудом Оливеру Ивановићу.

„Пресуда је у функцији политике и нема везе са правом и правдом. То је политичка порука не само Србима на Косову и Метохији, већ и Београду и Србији, али и политичким представницима косовских Албанаца, јер неко жели да успостави вештачки политички баланс“, сматра Ђурић.

Он наглашава да је неопходно да се о тој одлуци Еулексовог суда огласи и Влада и премијер Србије.

Ђурић је истакао да је Србија шокирана.

На пресуду је реаговао и потпредседник Владе Расим Љајић који је, како је рекао, шокиран, истичући да је пресуда пре политички, него што је правно мотивисана и да може имати „утицај на укупну атмосферу која се ствара“ на Космету.

„Оптужити Ивановића за те злочине је непојмљиво са оним што је он радио, сa једне стране за читаво друштво, а са друге на решавању проблема Косова… то никад није било противно демократским начелима решавања тог питања“, рекао Љајић новинарима у Парламенту.

Потпредседник Владе Србије је указао да пресуда може да има утицај на укупну атмосферу која се ствара у јужној србској покрајини.

„Сигурно ће атмосфера бити погоршана“, уверен је Љајић.

Председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун оценио је да ће се пресуда лидеру Грађанске иницијативе СДП Оливеру Ивановићу одразити на политичку стабилност и безбедносну ситуацију на северу Косова и Метохије, „јер ће многи Срби имати осећај да суд није био довољно објективан и да је то порука Србима да могу да буду процесуирани за оно што нису учинили“.

Дрецун је рекао да је процес од почетка био противречан, од проблематичне валидности сведока који су га теретили за наводна недела, преко њихових контрадикторних изјава, до тога да Ивановић није могао да се брани са слободе упркос гаранцијама Владе Србије.

„То је све упућивало на могућу политизацију тог процеса“, рекао је Дрецун.