Да ли Европи прети грађански рат?

03-04-2016 09:00:20 | | © REUTERS/ Juan Medina/ vostok.rs |


Према недавно постигнутом споразуму Турске и Европске уније, 4. априла биће обављена прва размена нелегалних миграната за избеглице из турских кампова. Очекује се да ће то помоћи да се смањи притисак на европске државе, у којима се у последње време појачава антимигрантско расположење.

Посебно је напета ситуација у Немачкој: званичници траже начине да се боре против растуће исламофобије. Министар унутрашњих послова је чак претио да ће депортовати оне који одбијају да уче немачки језик.

На недавно одржаним изборима озбиљну подршку бирача добила је партија Алтернатива за Немачку. Њен представник Хансјорг Милер одговорио је на неколико кључних питања о антиимигрантском ставу те партије.

О затварању граница


„У историји се није догодило да велики прилив људи из другог друштва, са другачијим културним вредностима, не доведе до грађанског рата. Управо то желимо да избегнемо“, наводи Милер.

Према његовим речима, Алтернатива за Немачку сматра да је најбоље решење да се затворе границе за избеглице, уз очување економских односа.

„Неки не схватају наш став о овом питању, посебно немачки државни медији. Ми се не залажемо за прекид економске сарадње“, навео је Милер.

Оптужбе за распиривање мржње

Представник Алтернативе за Немачку сматра да се људи не могу испровоцирати ако одраније нису гајили одређена осећања.

„Када политичари не испуњавају обећања о заштити својих грађана, људи почињу да стварају сопствено правосуђе. Ко је крив за оно што се сада догађа? Влада Немачке. То је реакција Немаца, Француза, Британаца и Данаца. Они су постали свесни да власти њихових земаља воде политику која противречи Уставу и која ће на крају довести до уништења локалног становништва. И то уопште није теорија завере. Економски ресурси Немачке и гостопримство њених житеља нису безгранични“, наглашава Милер.

Критика власти Меркелове

Хансјорг Милер тврди да немачка канцеларка Ангела Меркел, њена влада и такозване опозиционе партије нарушавају одредбе Устава, законе о имиграцији и Даблинску конвенцију о додељивању азила. „Да би се заштитио Устав, неопходно је обезбедити наше границе. Потребно их је затворити, а оне који су нелегално ушли у земљу депортовати. Ако приступ буде отворен само за праве избеглице, Немци ће поново испољити своје гостопримство. Биће нам веома драго да им пружимо помоћ“, наводи Милер.