Србија у ЕУ целовита или никако

09-05-2016 03:00:22 | | © Tanjug/ JAROSLAV PAP/ vostok.rs |


Свечаност поводом 23. априла, Дана војске Републике Србије и 9. маја, Дана победе над фашизмом, која је обележена војном парадом, одржана је данас у Зрењанину.

Свечаности су присуствовали председник Републике Србије Томислав Николић, начелник генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, министар одбране у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић, министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије Небојша Стефановић, директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Марко Ђурић, градоначелници и председници бројних општина са подручја Баната и бројни гости.

Почетак свечаности означен је почасном артиљеријском паљбом, након које су припадници падобранске јединице извели скок из хеликоптера са висине од 1.500 метара, носећи заставе Републике Србије, Војске Србије и њихове јединице, а онда је уследио свечани дочек заставе и обраћање генерала Диковића и председника Томислава Николића.

Србија стоји чврсто на путу ка пуноправном чланству у ЕУ, али жели да у Европу уђе целовита — тако или никако, поручио је председник Србије Томислав Николић.

„Неки представници ЕУ нам наговештавају евентуално условљавање уласка Србије у Европску заједницу народа признавањем Косова и Метохије. Ако то заиста буду тражили од нас, значи да нас не желе. Србија, чланица УН, жели у Европу да уђе целовита — тако или никако. На том принципу је Европа заснована, такву Европу желимо. Преци су нам отаџбину Србију поверили у целости и такву је морамо сачувати за потомке“, истакао је Николић.

Србија је, како истиче, искрено, речју и делом, посвећена примени принципа слободе, разумевања и сарадње, уз уважавање различитости, али и одржању мира у земљи, региону и свету.

Председник је поручио и да не смемо да заборавимо да је злочин почињен, да смо у обавези заувек према жртвама да их помињемо и са пијететом да их се сећамо.

Југославија је, како је рекао, трећа земља у Европи по броју страдалих у Другом светском рату, а неупоредиво највећи проценат жртава чинили су Срби, или са пушком у руци или страдали у два немачка и много усташких логора, јединих концентрационих логора у свету специјализованих за смештај и погром српске, ромске и јеврејске деце.

„У жељи да се никада не понови, уверен да данас нема зликовца који би у томе учествовао, позивам наше комшије да се окренемо будућности пошто Србија жели да сарађује са свим земљама региона“, рекао је Николић.

У реализацији свечаности учествовало је 1.300 припадника Министарства одбране и Војске Србије и више од 40 покретних средстава, односно, моторних и борбених возила, средстава специјалне намене, артиљеријских оруђа, средстава за противваздухопловна дејства, оклопних транспортера, тенкова, ваздухоплова и пловних објеката.

По интонирању химне, војна парада је почела егзирциром који је извела Гардијска јединица, а онда су уследили формацијски налети снага ваздухопловства — хеликоптера, авиона „галеб“ и „миг 29“, а завршни чин параде био је свечани дефиле у ком су наступили припадници свих родова Војске Србије.

Командант свечаности био је начелник Управе за оперативне послове Генералштаба Војске Србије генерал-мајор Војин Ј. Чодић, а његов заменик је био командант 1. бригаде Копнене војске бригадни генерал Жељко Петровић.

Званице и гости по завршетку дефилеа имали су прилику да виде и изложбу борбених и транспортних средстава, оруђа и оружја која користе припадници Војске Србије.