Одбацивање руских мотора повећава трошкове пројеката НАСА

20-05-2016 09:04:54 | | © AP Photo/ Maxim Marmur/ vostok.rs |


Пентагоново одбацивање употребе руских мотора РД-180 могло би утицати на финансијску одрживост пројеката НАСА, јавио је „Волстрит џурнал“, позивајући се на представнике америчке свемирске индустрије.

Расправе међу конгресменима због употребе РД-180 у војним пројектима већ је негативно утицала на корпорације „Јунајтед лаунч алајанс“, „Боинг“ и „Локид Мартин“. Сада та ограничења могу да утичу на НАСА, наводи лист.

Лист наводи да се због ограничења драматично може смањити број лансирања ракета „Атлас 5“, што може за собом повући повећање трошкова мисија НАСА. Неки представници космичке индустрије прогнозирају да би трошкови лансирања наредних година могли порасти на стотине милиона долара.

Компанија „Сијера Невада“, коју је НАСА одабрала за испоруку терета космичким станицама, већ је започела преговоре о могућем коришћењу руских и европских ракета уместо америчких.

Америци потребно још 18 руских мотора за лансирање војних сателита

Руски мотори користе се за ракете „Атлас 5“, које се употребљавају за лансирање летелица америчких ваздушних снага и за научне и истраживачке мисије НАСА.

Раније је Пентагон саопштио да планира да одустане од употребе РД-180 чим то буде могуће и када се појаве одговарајући конкуренти.

Конгрес је 2014. године одлучио да одустане од руских мотора и убрза развој америчких, али је та забрана укинута буџетским законом који је ступио на снагу у децембру и биће актуелан до октобра 2016.