Србија чека сагласност шест земаља за отварање Поглавља

27-06-2016 11:16:53 | | / vostok.rs |


Земље-чланице ЕУ покушаће данас да дођу до консензуса када је реч о заједничкој преговарачкој позицији за Поглавље 23 у преговорима са Србијом.

Како Танјуг сазнаје из дипломатских извора пред нови састанак Радне групе за проширење и земље у процесу приступних преговора (ЦОЕЛА), Србији недостаје сагласност још шест земаља-чланица.

Међу њима је и Холандија, која би, као председавајућа, требало да својим гласом заокружи консензус.

Извори из холандског председавања ЕУ наводе да су неке од пет преосталих земаља (Бугарска, Румунија, Грчка, Хрватска и Велика Британија) најавиле давање своје сагласности за нацрт преговарачке позиције за Поглавље 23, али да су остале две, од којих једна, како је речено Танјугу у Бриселу, има „супстанцијални“ проблем, а друга проблем „техничке природе“.

Иако се у дипломатским круговима у Бриселу очекивало се да би Декларација о унапређењу односа и решавању отворених питања потписана од стране председнице Хрватске Колинде Грабар Китаровић и србског премијера Александара Вучића требало да допринесе бржој сагласности представника званичног Загреба око отварање Поглавља 23 у приступним преговорима са Србијом, то се до овога тренутка није догодило.

Истовремено, Радна група Савета ЕУ за проширење из техничких разлога повезаних са одржавањем референдума о изласку Велике Британије из ЕУ није добила сагласност званичног Лондона када је реч о даљим корацима у правцу приступних преговора Србије.

У круговима блиским Савету ЕУ кажу да тренутно није јасно како ће се Велика Британија надаље понашати када је реч о техничким одлукама у процесима везаним за проширење ЕУ.

Према најавама из Савета, још један састанак Радне групе за проширење (ЦОЕЛА) требало би да се одржи 30. јуна, за када је заказан и састанак амбасадора земаља-чланица (ЦОРЕПЕР).

Танјуг из европских дипломатских извора сазнаје да је технички и даље могуће да се и тог дана постигне консензус око нацрта заједничке европске преговарачке позиције за Поглавље 23 и да се на састанку амбасадора земаља-чланица да „зелено светло“ за отварање поглавља 23, 24 и 5.

У том случају, технички би било изводљиво да се истога дана организује и Међувладина конференција на којој би Србија отворила ова поглавља и направила нови корак ка чланству у ЕУ.

Словачка, која од 1. јула од Холандије преузима председавање Саветом ЕУ, најавила је да ће отварање нових поглавља са Србијом бити један од њених приоритета у политици проширења ЕУ.