Чавушоглу се захвалио Русији за помоћ приликом покушаја државног преврата

25-07-2016 01:45:45 | | / vostok.rs |


Европска унија нема право да уцењује Турску због могућег поновног увођења смртне казне, изјавио је министар иностраних послова те земље Мевлут Чавушоглу.

Како је рекао, Европа није шеф Турској, а турске власти неће дозволити да се са њима разговара језиком претњи.

„Уколико ЕУ жели да разговара о тој теми, ми смо спремни. Турску већ скоро пола века држе на прагу ЕУ иако ми већ дуго заступамо европске вредности“, рекао је он коментаришући изјаву председника Европске комисије Жан Клода Јункера да ће, уколико Турска поново уведе смртну казну, ЕУ блокирати све процесе евроинтеграција.

„Све смо испунили што је од нас тражено, сваку реч, сваки зарез, а ево шта нам сада говоре. (Председник Европске комисије Жан Клод) Јункер једно говори ујутру, друго по подне, а сасвим треће увече“, истакао је Чавушоглу.

Он је поручио европоским челницима да се суздрже од претњи и да је једини начин за решавање проблема директни дијалог.

Говорећи о односима са САД, Чавушоглу је рекао да ће ако САД евентуално одбију да изруче опозиционог свештеника Фетулаха Гулена то нанети штету односима Анкаре и Вашингтна.

Он је рекао да ће о томе разговарати са америчким званичницима током предстојеће посете, преноси Ројтерс.

Турска тврди да је турски свештеник Фетулах Гулен, који живи у добровољном изгнанству у САД од 1999. године, одговоран за неуспели пуч 15. јула.

Гулен то пориче, а Вашингтон је саопштио да Анкара мора прво да обезбеди јасан доказ о умешаности Гулена у покушај пуча. Адвокати кажу да би процес изручења могао да траје више година.

Чавушоглу је најавио да ће сменити неке од амбасадора који су повезани са пропалим војним пучем.

Он је то изјавио у интервјуу за турску телевизију „Хабертурк“, а пренео Ројтерс.

Агенција је раније јавила наводе турске приватне телевизије НТВ да су тамошње власти издале налоге за хапшење 42 новинара. Ројтерс наводи да је ово последњи случај обрачуна након пропалог војног пуча.

Према информацијама НТВ, позната коментаторка и бивша посланица турског парламента Назли Илиџак налази се на листи новинара за којима је издат налог за хапшење.

Ројтерс подсећа да су турске власти суспендовале, ухапсиле и ставиле под истрагу више од 60.000 војника, полицајаца, судија, чланова наставног особља, државних службеника и других у данима након покушаја пуча 15. јула.

Чавушоглу се такође захвалио руским властима за помоћ коју су пружиле приликом покушаја државног преврата.

„Русија је пружила потпуну подршку приликом покушаја војног пуча и ми смо захвални због тога председнику Владимиру Путину и свим руским представницима. Ускоро ће уследити сусрет двојице председника на којем ће имати прилике да разговарају о најважнијим темама, а то су укидање економских санкција и друге ствари како би се успоставили нормални односи“, рекао је он.