Бајден: Турска спремна да остане у Сирији докле год је потребно

26-08-2016 07:10:10 | | / vostok.rs |


Амерички потпредседник Џозеф Бајден je изјавио да је Турска спремна да остане у Сирији докле год је потребно да се уништи ДАЕШ.

Бајден је то рекао током посете Шведској, дан након што је у Турској разговарао са председником Реџепом Тајипом Ердоганом. „Мислим да су Турци спремни да остану тамо колико год је потребно“, рекао је Бајден новинарима, пренео је „Ројтерс“. Бајден је истакао да у Анкари расте свест да ДАЕШ представља „егзистенцијалну претњу“ по Турску.

Снаге сиријских Курда почеле су да се повлаче источно од Еуфрата, што је био један од кључних захтева званичне Анкаре након што је у среду послала своју војску на исток Сирије како би освојила Џараблусу, кључно упориште ДАЕШ-а уз границу, саопштило је Министарство спољних послова Турске. Бајден је јуче у Турској упозорио да ће снаге сиријских Курда изгубити америчку подршку ако се не повуку источно од Еуфрата.

Бајден: „Северни ток 2“ — лош аранжман за Европу

Европи су потребни различити извори енергије и зато је пројекат гасовода „Северни ток 2“ лош споразум за регион, изјавио је Бајден. Амерички политичар додао је да тржиште треба да буде отворено и конкурентно. Бајден се налази у једнодневној посети Шведској, током које намерава да разматра питања сарадње ове скандинавске земље и САД, кризe са избеглицама и миграцијe. Раније је шведски лист „Свенска дагбладет" јавио да ће Бајден такође обратити пажњу и на проблем енергетске безбедности, укључујући и пројекат „Северни ток 2".

Пројекат „Северни ток 2" подразумева изградњу двe линије цевовода, а укупним капацитетом од 55 милијарди кубних метара гаса годишње од руске обале Балтичког мора до Немачке. „Гаспром" ће бити власник 50 одсто пројекта, а европске компаније ОМВ, БАСФ, „Енџи", „Шел", „Јунипер" (одвојен из Е.ОН) — по 10 одсто. Планирано је да се нови гасовод изгради поред „Северног тока".

Раније су партнери за изградњу „Северног тока 2" обавестили немачко и пољско антимонополско регулаторно тело о оснивању заједничког предузећа. Немачка је дала своју сагласност, а Пољска је крајем јула изразила примедбе. Након тога, партнери су саопштили да су одлучили да повуку обавештење дато Пољској и потраже алтернативне опције за учешће у пројекту.

Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут