Обама упозорио Пекинг на последице уколико настави са ``агресивним`` понашањем

06-09-2016 08:39:54 | | / vostok.rs |


Након што је лоше примљен на аеродрому пред почетак Самита Г20, амерички председник Барак Обама, иако гост ове земље, створио је пометњу на Самиту запретивши „последицама" које би Кина могла да има.

У понедељак је председник САД Барак Обама изрекао је озбиљну опомену према ономе што сматра наставак недоличног кинеског понашања у Јужном кинеском мору и рекао да би могло да дође до „последица“ уколико Пекинг одбије да одустане од свог све агресивнијег понашања, за које каже да забрињава његове суседе.

„Део онога што сам покушао да саопштим председнику Си Ђинпингу је да су Сједињене Америчке Државе дошле на власт, делимично и самообуздавањем“, рекао је Обама у интервјуу за Си-Ен-Ен.

„Знате, када се вежемо за гомилу међународних норми и правила, то није зато што морамо, већ зато што смо препознали да је, на дужи рок, изградња јаког међународног поретка у нашем интересу. И мислим да ће, на дужи рок, то бити и у интересу Кине“.

Ове изјаве претрпеле су неуспех, узимајући у обзир јасно наведени циље председника Обаме да минимизира регионални утицај Кине као део свог „азијског обрта", као и у светлу недавног дипломатског сукоба са кључним америчким савезником, Филипинима, чији председник је у понедељак оптужио САД да их третира као колонију, пре него што је изрекао читаву тираду непријатних речи против америчког председника. Као резултат овога, Обама је саопштио да је одбио да се састане са својим филипинским колегом.

Сукоб са којим се Сједињене Америчке Државе суочавају у вези са Филипинима од кључног је значаја у спору око Јужног кинеског мора, јер је Обамина администрација позвала ову острвску земљу да покрене једнострану арбитражу пред Међународним судом у Хагу за смањење дугогодишње претензије Кине у овом региону. Хаг је предусио да су претензије Пекинга у Јужном кинеском мору неважеће, што је одлука против које је Кина одлучно протестовала и обећала да је неће поштовати на основу материјалних и процедуралних питања.

Преко 40 одсто светских бродске трговине сваки дан пролази кроз спорне воде Јужног кинеског мора и ове воде садрже неке од највећих светских налазишта нафте и природног гаса. Осим тога, вештачка острва изграђена у мору имају пресудну сврху да Кина дозволи режиму да прошири своју војни домет у Тихом океану. Имајући у виду тешке економске, политичке и импликације националне безбедности ове одлуке, мало је вероватно да ће Кина одступити од свог одавног потраживања. Било како било, Обамина администрација оптужује Кину да намерно делује у супротности са међународним правом и жели да подрије стабилност региона, пошто Пекинг има све агресивнији став у Тихом океану, док државне новине пишу да је Аустралија „идеална мета за напад“ и са режимом који прети ратом са Јапаном, уколико буде учествовао у вежбама слободе пловидбе са САД у Јужном кинеском мору.

„Тамо где смо видели да крше међународна правила и норме, као што смо видели у неким случајевима у Јужном кинеском мору или у њиховом понашању када је у питању економска политика, били смо веома чврсти. И рекли смо им да ће сносити последице“, рекао је Обама. Изјаве америчког председника су у супротности са захтевом Пекинга да се спор око Јужног кинеског мора избегне у циљу одржавања осећаја дипломатије на економском самиту.