Ђурић: Борба Србије да Косово не буде примљено у Унеско неће престати

07-09-2016 09:36:34 | | / vostok.rs |


Борба Србије да Косово не буде примљено у Унеско неће престати, поручио је синоћ директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић у Паризу, где је отворена изложба „Косово и Метохија — 10 корака“.

„Наша борба неће престати. Ми почивамо као држава и као народ на КИМ. На томе почива наш идентитет, то је оно што уједињује и окупља Србе у Београду, Боки Которској, Сиднеју и где год да живе широм света“, рекао је Ђурић испред Културног центра Србије у француској престоници.

Поручио је да ће Србија наставити да подстиче све у међународној заједници да се „упознају са оним што је истина о нашој судбини, нашем животу и страдању на КиМ“. „Донели смо нашу борбу за КиМ и за очување нашег културног и духовног наслеђа овде у срце Париза, у град у којем се води одлучујућа борба за очување тог наслеђа пред институцијама Уједињених нација“, рекао је Ђурић. Истовремено, истакао је Ђурић за РТС, важно је да и сами учимо што је могуће више о нашој прошлости да бисмо стајали на чврстим темељима у садашњости и да бисмо знајући ко смо, могли на правилан начин да определимо своју будућност. Србија, како је рекао, има на шта да буде поносна и управо то је вечерас дошла да представи француском народу и интелектуалној, политичкој и културној елити, која обликује судбину наших живота.

„Овде су данас присутни представници земаља које одлучују и о судбини КиМ. У наредне две недеље они ће имати прилику да се увере о србском историјском карактеру наше јужне покрајине, науче нешто о нашој историји и традицији, и упознају се и са страдањем наших, не само духовних средишта, него и градова као што су Ново Брдо и друге локације, на којима су од памтивека осниване и постојале српске државе и дворови“, рекао је Ђурић.

Директор Канцеларије за КиМ истакао је да ће на изложби бити представљени неки непроцењиви експонати, попут плашта и печата кнеза Лазара, одеће србских жена из 12. и 13, века, копија тапија и повеља србских манастира који, како је оценио, говоре о томе да је то пространство „проткано самом суштином нашег националног идентитета“.