Чуркин: САД и НАТО као изазивачи ратова треба да буду одговорни за нанету штету

15-09-2016 10:06:53 | | © Carlo Allegri / Reuters/ vostok.rs |


Земље које су одговорне за покретање ратова и које се мешају у нестабилности треба да буду одговорне и да плате висок део финансијског терета помагања уништених подручја, рекао је Виталиј Чуркин,амбасадор Русије у УН за РТ.

"Верујемо да, пре свега, треба да постоји одговорност оних земаља које су проузроковале те проблеме", рекао је Чуркин, упућујући на Ирак и Либију као примере земаља које пате од тренутне нестабилност.

"Знамо које су земље изазвало дестабилизацију на Блиском истоку, почевши од инвазије на Ирак. Знамо који је изазвао дестабилизацију у Северној Африци са инвазијом на Либију", рекао је руски амбасадор у алудирајући на САД и њихове савезнике из НАТО.



"Углавном те земље ће морати да покупе картицу за хуманитарни рад", додао је Чуркин.

Један од начина како би одржали "кривцу" земаља које су одговорне за проузоковану кризу је да плате више од других, додајући да те земље морају и "разумети, прихватити и признати" оно што су урадиле.

Говорећи о могућности означавања земље као узрочника избегличке кризе, Чуркин је рекао да то није лак задатак, јер одговорне земље "у највећем броју случајева ћуте."

"Иако се сви у суштини слажу у САД да је инвазија на Ирак била грешка," нећете чути да америчке јавне личности признају ту кривицу и кажу: "Ово је наша национална одговорност да извадимо Ирак из кризе."

"Свако треба да разуме шта је узрок проблема и оне земље које су то учиниле морају да сносе свој део тешког терета, укључујући и финансијски терет ", закључио је Чуркин.

Тренутна хуманитарна криза која је погодила земље Блиског истока и северне Африке, као и Европу сматра се да је најгора од Другог светског рата. Неких 1,8 милиона азиланата је илегално ушли у ЕУ 2015. године, бежећи од рата и сиромаштва у својим земљама.

У извештају УН-а од јуна је саопштено да је 65 милиона људи расељено широм света, а од којих су најтеже погођене земље Сирија и Авганистан. Више од 21 милион међу њима су избеглице, а скоро половина од њих су млађи од 18 година.

Восток, РТ