САД не желе да мировни споразум о Сирији успе

27-09-2016 07:41:05 | | / vostok.rs |


Договор који су постигли руски министар спољних послова Сергеј Лавров и амерички државни секретар Џон Кери изгледа да није успео да донесе мир у Сирији, јер је насиље настављено након једнонедељног прекида ватре. Договор је био неуспешан због чињенице да неко у САД није желео да успе, рекао је независни експерт за Блиски исток Али Риск.

„Мислим да је јасно да прекид ватре поново није успео. Мислим да је, такође, јасно да постоје одређени учесници у Вашингтону који не желе да он успе. Ово се дешава први пут. Чак и пре овог договора постојали су ратнохушкачки гласови у Вашингтону, као што је министар одбране Ештон Картер, који је изразио своје примедбе према било каквој сарадњи са руском страном“, сматра овај аналитичар. Риск сматра да би сиријски прекид ватре могао поново да ступи на снагу само ако се Обама успротиви конзервативцима у Вашингтону, али сумња да ће амерички председник то учинити. Уколико најновији договор о Сирији пропадне, развиће се „највероватнији сценарио“ веће ескалације и више распрострањеног тероризма на Блиском истоку. „Сиријска криза је показала да што се више наставља, више тероризма ће се проширити ван граница Сирије у све делове света“, додаје он.

Он наводи да САД немају јединствену политику у вези са Сиријом, већ је Вашингтон истовремено следио многе контрадикторне политике у ратом разореној земљи. „Имате америчког председника Барака Обаму и државног секретара Џона Керија, који по мом мишљењу желе да имају неку врсту сарадње са Русијом. Чуо сам од неких људи у Вашингтону да Обама страхује да би унутрашња безбедност САД могла бити предмет великог терористичког напада. И то није невероватно, с обзиром на то шта се недавно десило у Минесоти, Њу Џерзију и Њујорку“, каже он.

Пентагон и ЦИА одавно се залажу за више физички приступ у опхођењу према Дамаску. Обе агенције су обучавале и опремале сиријске побуњенике да би се створиле снаге способне да се боре против ДАЕШ-а и можда уклоне сиријског председника Башара ел Асада са власти. Неки кажу да су ови напори само отежали сиријској Влади да реши дугогодишњу кризу. Риск даље наводи да САД не само да нема свеобухватну стратегију за Сирију, већ Вашингтон нема ни утицај на радикалне групе које је подржавао, откад је 2011. финансирани устанак прерастао у рат великих размера. „Дакле, ако Вашингтон нема кохерентну политику, не можете очекивати од њега да контролише ове екстремистичке групе. У ствари, сматрам да неки огранци у америчкој Влади чак желе да их искористе како би срушили сиријског председника Башара ел Асада. Тако да — не, Вашингтон не може да контролише ни своју политику, а камоли да контролише ове терористичке групе на терену“.

Ово је постало јасно у последње две недеље, када су руске и америчке дипломате учиниле велики напор да донесу рат у ову арапску земљу. Споразум Лавров—Кери утро је пут за прекид ватре широких размера, који се није одржао, пошто су побуњеници које подржавају САД прекршили примирје више од 300 пута од тренутка од када је ступио на снагу, саопштило је руско Министарство одбране.

Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут