Посета Путина Јапану има велики значај

18-12-2016 08:56:50 | | / vostok.rs |


Посета руског председника Владимира Путина Jапану има велики значај, иако се не може очекивати да ће територијални спор око Курилских острва бити решен у кратком року. Развијањем заједничких економских пројеката земље ће, међутим, моћи да изграде међусобно поверење, сматра руски политиколог Ирина Романова.

„Рекла бих са 90 одсто убеђености да ова посета има велики значај. Што се тиче територијалног питања, односно преношења суверенитета над одређеним територијама, то не треба очекивати. Истовремено, то је, наравно, одређени напредак, јер је ова посета дуго одлагана, најзад је одржана и обе стране су потврдиле да су заинтересоване за економски развој, што је веома важно“, сматра Романова. Према њеним речима, економски и друштвени развој и политички дијалог ће допринети успостављању поверења, веома важног за две земље које сада испољавају тежњу ка политичком дијалогу. Романова је нагласила да је јапански премијер Шинзо Абе, прихвативши политички дијалог с Русијом, показао политичку вољу, с обзиром на то да САД, главни партнер Токија, не поздрављају руско-јапанске сусрете.

„У геополитичкој ситуацији коју сада видимо у Азијско-пацифичком региону, ту је и Кина коју Јапан види као претњу, ту су и САД које нису баш благонаклоне према зближавању Токија и Москве јер сматрају да Јапан тако може да направи раскорак у консолидовању западних односа према Русији… Абе испољава политичку вољу“, навела је Романова.

Експерт сматра да не треба журити када је реч о решавању спорних питања између Русије и Јапана. „Залажем се за опрез, а не за неке нагле покрете који могу да нанесу штету“, навела је она.

„Уверена сам да ће даље бити напретка, али понављам, ништа се ту не може решити на брзину. Ако се посматрају испитивања јавног мњења и с једне и с друге стране, ни Јапан ни Русија нису спремни да предају територију. Мислим да то и не треба да буде учињено и да неће бити учињено. А што се тиче привредног развоја, то је добро. И ту ће бити проблема, све ће се то тешко доводити у ред, јер су две земље на различитим нивоима економског развоја, технички чиниоци су другачији. Важно је припремати свест и политичке елите и грађана двеју земаља за могуће помаке“, додала је Романова.

Научни сарадник Руског института за стратешка истраживања Јулија Крјачкина сматра да је, без обзира на договоре постигнуте током посете руске делегације Јапану, прилично тешко говорити о озбиљном помаку у односима Москве и Токија.

„Ови преговори су у сваком случају неопходни да би се одржао одређени ниво односа како се они не би прекинули“, изјавила је Крјачкина и додала да је „познато да је за Абеа Русија један од важних праваца у којима је потребно показати успех“.

Она је навела да су у Јапану посебно реаговали на саопштења о заједничкој економској делатности на Курилима, али, према њеним речима, не треба заборавити да је реч само о почетку консултација, а не о конкретним споразумима.