Група америчких сенатора затражила од Тилерсона да истражи трошење америчког новца на Балкану

15-03-2017 03:10:15 | | / vostok.rs |


Група америчких сенатора затражила је од новоименованог државног секретара Рекса Тилерсона да неодложно и детаљно истражи трошење америчког новца на Балкану, а посебно се помињу Албанија и Македонија.

„Тражимо неодложну истрагу о трошењу америчког новца у Стејт департменту и Америчкој агенцији за међународни развој (УСАИД) како би се подржале лево оријентисане политичке групе и та опција наметала сувереним државама. Једна од таквих група која је примала новац преко УСАИД-а је Отворено друштво, фондација иза које стоји Џорџ Сорош“, наведено је у писму шест сенатора.

Како је пренео сарајевски „Дневни аваз“, међу потписницима писма је и некадашњи републикански кандидат за председника САД Тед Круз, Мајк Ли из Јуте, Џејмс Инхоф из Оклахоме, Давид Парду из Џорџије, Том Тилис из Северне Каролине и Бил Кесиди из Лузијане.

У писму сенатора државном секретару Тилерсону, истиче се да су америчке амбасаде у Македонији и Албанији „годинама активно интервенисале у политичком животу“ тих држава, снажно подржавајући лево оријентисане странке.

То, међутим, како се наводи, није довело до стабилизације и унапређења ситуације у тим државама, већ напротив.

Сенатори истичу да је у Албанији забележен раст корупције, шверца наркотицима и организираног криминала.

„Током протеклих неколико месеци, изабрани званичници и политички лидери страних држава сусретали су се са мном преносећи ми разочаравајуће вести о америчким активностима у њиховим државама. Ту су и извештаји да дипломате фаворизују своје политичке миљенике, новцем УСАИД-а се подржавају екстремни, а некада и насилнички политички активисти, а америчке власти раде на маргинализацији умерених и конзервативних лидера“, навео је Ли у саопштењу за јавност.

Он је упозорио да су, на пример, активности на реформи правосуђа у Албанији такве да фактички само јачају позицију актуелног премијера Едија Раме и дају му потпуну контролу над органима државе који проводе законе.

Занимљиво је и да су сенатори већ писали амбасадорима САД у Македонији и Албанији и упозорили их на поменуто стање. Но, наведено је да одговори који су долазили, посебно из Македоније, нису били од помоћи.

Сенатори су упозорили да су сличне примедбе примили и званичника држава Латинске Америке и Африке.

„Најштетнија последица америчког мешања на овај начин, стављајући се тако снажно на једну страну, јесте та да долази до огорчења код многих грађана тих земаља који традиционално подржавају снажне везе са САД. Такве поделе отварају простор агресивним опортунистима, попут Русије, да се умешају и створе додатну штету“, наводи се даље у саопштењу.

Танјуг