Седница СБ УН о хемијском нападу у Сирији

12-04-2017 09:18:47 | | / vostok.rs |


У Њујорку је почела седница Савета безбедности Уједињених нација, на којој ће се гласати о резолуцији којом се захтева од сиријске владе да сарађује у истрази о нападу за који се сумња да је изведен хемијским оружјем у провинцији Идлиб.

Заменик руског амбасадора у УН Владимир Сафронков изјавио је на седници да ће америчка провокација, како је окарактерисао напад САД на ваздушну базу у Сирији, само охрабрити оне који желе војно решење шестогодишњег сиријског сукоба, пренео је АП.

Сафронков је рекао да треба истражити евентуални хемијски напад и запитао се какао су француски експерти утврдили ко је одговоран за напад када нико није посетио место где се напад догодио. Он је такође оптужио британског амбасадора у УН Метјуа Рајкрофта да је много заинтересованији за промену режима у Сирији него да у Сирију дође мир.

Сафронков је истакао да је политичко решење једини начин да се у Сирију врате мир и смање напетости на Блиском истоку.

Амбасадорка САД у УН Ники Хејли упозорила је да САД неће дозволити да поновна употреба хемијског оружја прође без одговора.

„Нећемо гледати на другу страну. Пажљиво пратимо шта режим ради“, рекла је Хејли.

Хејлијева је упозорила Русију да изолује себе сваки пут када авиони сиријског председника Башара ел Асада баце бомбе на цивиле и сваки пут када Асад покушава да доведе до глади нову заједницу.

Британски амбасадор рекао је да су британски научници анализирали узорке са места где се догодио напад и закључили да је употребљен сарин или супстанца слична сарину.

Велика Британија због тога дели процену САД да је веома вероватно да је сиријски режим одговоран за напад сарином на Кан Шеикун 4. априла.

У резолуцији, о којој ће се гласати у 15 сати по локалном времену, сиријска влада се позива да обелодани планове летења и друге информације о војној операцији 4. априла када је извршен напад на Хан Шеикун. Тражи се и приступ ваздухопловним базама за истражитеље УН.

У том нападу је погинуло најмање 87 цивила, међу којима 31 дете.

У питању је ревидирани нацрт резолуције, сличан оном који су САД, Британија и Француска прошле недеље проследиле чланицама Савета безбедности, у ком се осуђује напад у Идлибу.

Напад у провинцији Идлиб већ истражује Организација за забрану хемијског оружја, а уколико утврде да је та врста оружја коришћена, онда ће Организација и УН заједнички покушати да утврде ко је одговоран за тај инцидент.

Танјуг