Налазите се на страници > Почетна
> Економија > РТ: САД укидају изузећа од санкција земљама које увозе иранску нафту - Бела кућа
РТ: САД укидају изузећа од санкција земљама које увозе иранску нафту - Бела кућа

Извор:Восток/РТ
Бела кућа je саопштила да ће Сједињене Америчке Државе укинути досадашња изузећа од санкција земљама увозницама иранске нафте. Земље које наставе и даље да купују сирову иранску нафту након 2. маја, ризикију да се суоче са америчким санкцијама.
Како се наводи у саопштењу, амерички председник "Доналд Трамп је одлучио да не издаје поновне олакшице када рок истекне почетком маја", а што је одлука која "има за циљ да сведе извоз иранске нафте на нулу".
BREAKING: Trump Ends Oil Waivers to 8 Countries on #Iran . Move coordinated with Saudi and UAE. Effective May 2: pic.twitter.com/a4b5vfEKVl
— Joyce Karam (@Joyce_Karam) April 22, 2019
Према саопштењу Беле куће, "Сједињене Државе, Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати, три велика светска произвођача енергије, заједно са нашим пријатељима и савезницима, посвећени су осигуравању адекватне испоруке глобалним нафтним тржиштима".
"Договорили смо се да правовремено предузмемо кораке како бисмо осигурали да се глобална потражња задовољи јер је сва иранска нафта уклоњена са тржишта", наводи се у саопштењу.
Pompeo's statement on the U.S. decision to end waivers on Iran oil imports. "We have had extensive and productive discussions with Saudi Arabia, the United Arab Emirates, and other major producers to ease this transition and ensure sufficient supply. " pic.twitter.com/s1I1sdrl9n
— Golnaz Esfandiari (@GEsfandiari) April 22, 2019
Вашингтон је раније одобрио изузеће од санкција за увоз нафте из Ирана за осам држава,како би се избегло повишење цена нафте. Привремена изузећа су била предвиђена за Кину, Индију, Грчку, Италију, Тајван, Јапан, Турску и Јужну Кореју.