завршено око 90 одсто грађевинских радова на Храму Светог Саве
Око 90 одсто грађевинских радова на Храму Светог Саве у Београду је завршено, а преостало је да се још уради подно грејање, постави мермер, мозаик у олтарском делу, уграде лифтови за превоз туриста на терасу Храма, као и још неки мањи радови на ентеријеру и екстеријеру ове светиње.
Главни архитекта храма, ђакон Мирослав Николић, каже за Танјуг да ће, када се заврши мозаик у куполи и склоне све скеле, почети увођење подног грејања. Недостају још средства за мозаик код олтарског дела у храму.
„Оно што предстоји су радови на ентеријеру на нултој коти, а ми те радове нисмо могли да изведемо због тешке и велике конструкције која се налази у подкуполском простору. Када уклонимо све скеле кренуће постављање подног грејања и мермера“, каже ђакон Николић.
Укупна површина под мозаиком у храму ће бити око 17 хиљада квадратних метара, што је један од највећих подухвата те врсте у свету, објашњава он и каже:
„Тренутно је у Русији готово 40 одсто укупног мозаика намењеног храму. Једна од идеја о којој се разговара је и постављање мозаика у олтарски део“,објашњава главни архитекта и каже да је план да се уради мозаик површине 600 квадрата, „али за то још увек нису обезбеђена средства, а тренутно се обављају преговори са руском страном“.
Званични рок за завршетак изградње ове светиње је 2021. година, а како је речено из Владе Србије, већ је прикупљена половина од суме која је неопходна за завршетак радова. Друга половина средстава би требало да се обезбеди из прилога, од донатора, казао је ђакон Николић и нагласио да је србски народ и саградио Храм Светог Саве, те да у храму рачунају на помоћ државе.
Он се нада да ће за две године туристи моћи лифтовима да иду на терасу која окружује куполу храма и да уживају у једном од најлепших погледа на главни град. Николић нам открива и шта је разлог за повремену буку у крипти храма-
„То је метро. Линија београдског метроа пролази дијагоналом храма, негде око три метра испод пода Крипте. Ускоро ће кренути и радови на шинама метроа на којима ће бити постављени суспензори, '’штитници‘ против буке“, објашњава он и каже да је такође потребно поставити у овом делу храма и лифт који ће са висине од седам метара спуштати мошти бивших и будућих патријараха у гробнице.
Директор Патријаршијске управне канцеларије, протојереј-ставрофор Стојадин Павловић, најављује да ће радови на старој крипти патријарха ускоро бити завршени.
„План је да се неке мошти ранијих патријараха ту похране, као и свих будућих србских патријараха“, објашњава он и истиче да у овом простору, који је готово потпуно завршен, има 250 квадратних метара фресака, од којих две истакнуте фреске, „Жртве јасеновачких мученика“, рађене по узору на Студеницу.
Павловић додаје да Крипта Храма Светог Саве, или „Храм испод Храма“ , у свом првобитном пројекту није имао ову основу, ни изглед. План је био, како каже, да се направи простор од 260 квадрата са наменом да се ту похрањују посмртни остаци србских патријараха. Због вишенаменске користи, овај простор је проширен и сада има 1.800 метара вишефункционалног простора, па је то сада једна од највећих дворана тога типа у региону која се користи за изложбе, трибине и концерте.
Фрескосликарство је у Крипти, објашњава прота Павловић, помирило традиционално и модерно, јер су сцене представљене из Старог и Новог Завета, а наглашени су мотиви из лозе Немањића и мотиви из живота Светог кнеза Лазара.
Танјуг