САД: Обавештајне службе Русије и Кине представљају главну опасност

12-05-2017 08:51:15 | | / vostok.rs |


Обавештајне службе Русије и Кине представљају главну опасност за Америку у 2017. години, наведено је у извештају директора америчке националне обавештајне службе Данијела Коутса.

„У 2017. години Сједињене Америчке Државе ће се суочити са комплексном претњом иностране обавештајне заједнице. Сматрамо да ће, с обзиром на могућности, намере и размере делатности, главна претња и даље бити Русија и Кина“, наведено је у извештају који је представљен у Конгресу.

Руководство америчке обавештајне службе упозорава да опасност представљају и обавештајне службе земаља Јужне и Источне Азије, као и Латинске Америке.

Амерички обавештајци сматрају да Русија и Кина израђују противсателитско оружје и да ће оно бити спремно већ за неколико година.

„Наша је процена да Русија и Кина сматрају да је неопходно да одговоре на било коју војну предност Америке у војним, цивилним и комерцијалним космичким системима и све више разматрају могућност напада на космичке системе као будући елемент своје војне доктрине. Обе земље настављају да раде на изради читавог спектра противсателитског оружја као средства за смањење ефикасности Оружаних снага САД“, наведено је у извештају.

Америчка обавештајна служба је уверена да Русија намерава да модернизује своје снаге за радио-електронску борбу и да развије нову генерацију оружја за радио-електронску борбу до 2020. године.

„Иран и Северна Кореја такође проширују своје могућности ометања војне комуникације и навигације“, наведено је у извештају.

Додаје се да Русија и Кина настављају да изводе сложене сателитске маневре у орбити и упозорава се да системи за одржавање сателита у орбити и технологије за уклањање „космичког смећа“ могу да буду искоришћени за борбу против сателита.

Америчка обавештајна служба сматра да ће политика Русије бити самоуверенија и теже предвидива.

„Током 2017. године Русија ће, вероватно, бити самоуверенија у светским пословима, а мање предвидива у односу према САД и ауторитарнија у унутрашњој политици. Могућност Русије да утиче на догађаје на бојном пољу у Сирији и појављивање популистичких и проруских влада у Европи могли би да подстакну председника Владимира Путина на акције које ће промовисати статус Русије као велике државе“, наведено је у извештају.

Обавештајна служба САД сматра да ће БДП Русије ове године бити повећан за 1,3 одсто, а наредне за 1,7 одсто.

„Сматрамо да ће Русија наставити војно да подржава Асадов режим како би постигла политичко решавање кризе, према сопственим условима“, наведено је у извештају.

У Украјини, према становишту америчких обавештајаца, циљ Москве биће да одржи „утицај“ и „притисак“ на Кијев. Тврди се, такође, да ће Русија „користити растући популизам у Европи“ како би постигла укидање санкција.

Извештај садржи и традиционалне оптужбе о руској пропаганди усмереној на постизање политичких циљева.

„Кремљ ће, вероватно, наставити да посматра војну модернизацију као главни национални приоритет, без обзира на то што ефекат санкција, ниских цена нафте и системских проблема економије успорава испуњавање кључних војних задатака“, наведено је у извештају.

„Москва израђује широки спектар нуклеарних, конвенционалних и асиметричних војних средстава усмерених на постизање конкурентности са Сједињеним Америчким Државама“, закључују амерички обавештајци.

Америчка обавештајна служба упозорава на растући ризик од конкуренције међу земљама на Арктику.

У извештају се наводи да смањивање леденог покривача на Арктику доноси нове изазове.

„Пошто Арктик постаје отворенији за комерцијалну експлоатацију, сматрамо да ће доћи до ризика од конкуренције за приступ морским маршрутама и ресурсима, укључујући залихе рибе. То ће подразумевати и традиционално активне земље на Арктику, као и друге земље које се не граниче са регионом, али све више рачунају на промовисање својих економских интереса тамо“, наведено је у извештају.

Америчка обавештајна служба сматра да је политичко решавање ситуације у Сирији тешко оствариво током ове године.

„Сматрамо да ће сиријски режим уз подршку Русије и Ирана одржавати иницијативу на бојном пољу, а режим и опозиција ће се тешко усагласити у вези са политичким решењима током 2017. године. Дамаск је показао да је за учешће у мировним преговорима, али тешко да ће предложити било шта друго осим козметичких уступака опозицији. Опозиција, иако је у повлачењу, може да изведе и контранапад и то ће, вероватно, онемогућити режим да преузме територијалну контролу над западном и јужном Сиријом“, наведено је у извештају.

Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут


Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут