Основни задатак руске армије је да непријатељу искључи „мозак“
Руска одбрамбена индустрија планира да у веома блиском временском периоду значајно повећа производњу војне технике намењене вођењу противелектронске борбе (у даљем тексту скр. ПЕБ). Тај обим би се могао увећати за чак 20-30% у односу на досадашњи темпо производње. Носећу улогу у производњи ових средстава има концерн Радиоэлектронные технологии - КРЭТ. Да би се постигао овакав резултат, планирано је и да дође до реорганизације унутар ове компаније, пре свега у смислу повећања њених опитно-техничких и производних капацитета.
До сада је КРЭТ успео да произведе фамилију средстава ПЕБ намењенихваздухопловној компоненти руских оружаних снага. Поред ваздухопловне компоненте, интензивно се ради на изради читавог спектра различитих средстава ПЕБ, који би били интегрисани и на поморским али и копненим платформама. За развој и производњу ових компоненети ПЕБ задужен је Научно-истраживачки институт из Тангарога и ВНИИ „Градиент“.
Циљ је да се у веома блиском периоду руска војска опреми моћним средствима ПЕБ којаби била примењива у свим видовима и родовима њених оружаних снага.
Према мишљењу бројних војних експерата и познаваоца ове проблематике, савремена средства ПЕБ би у перспективи могла да постанукључни елемент у одбрани земље од спољне агресије, посебно када непријатељ поседује високотехнолошка борбена средства.
Красуха-2 / ru.wikipedia.org
У 2016. години сви индустријски субјекти интегрисани у концерн КРЭТ, успели су да јединицама руске војске испоруче веома савремене системе за ПЕБ као што је нпр. Красуха-С4,затим комплексе за електронско ометањеРтуть-БМ, Рычаг-АВ, Витебск, комплекс индивидуалне заштите борбених авионаХибины-М. Сви елементи уговора које је министарство одбране Руске Федерације потписало са концерном КРЭТ, испуњени су пре рока, што представља изванредан разултат његовогменаџмента и инжењерског кадра. Али на томе се није стало. Потребе руске армије за овим средствима све су веће. Морало се ићи на даље повећање производње ових средстава, истовремено одржавајући висок ниво њиховог квалитета. У том смислу неопходно је да дође до реорганизације у самој компанији, што ће довести до знатног скраћења времена од момента осмишљавања новог експерименталног обрасца, његове разраде, затим технички веома захтевног тестирања па све до финализације пројекта и коначне производње. Подсећам да се концерн КРЭТналази у оквиру државне корпорације „Ростех“, даје његов годишњи обртни капитал око 1.25 млрд евра и да има 67.000 запослених радника. Од јуна 2014. године ова компанија се налази на листи економских санкција које су Русији увеле САД и земље ЕУ.
Неколико поменутих комплекса за ПЕБвећ су прошли своју прву борбену употребу у Сирији. Посебно је то било приметно приликом ваздушне операције ВКС против терористичких снага, када је примећенкомплекс инвидидуалне заштите авиона Хибинына апаратима Су-30СМ и Су-34. Такође, на појединим хеликоптерима Ка-52 и Ми-8МТ је инсталиранкомплекс за ПЕБ Витебсккоји је веома ефикасан против ПА ракета испаљених из лаких преносних система као што су нпр. Стрела, Игла, Стингер...
Красуха / mil.ru
Поред ових средстава, на простору аеродрома Хмејмим постављен је икопнени комплекс за ПЕБ Красуха.Иако се његове техничко-тактичке карактеристике држе у тајности, претпоставка је да овај комплекс омета електро-оптичка средства извиђања које примењују сателити и шпијунски авиони који лете на великим висинама, као и да врши опструкцију, гушење и деформацију радарског одраза са копнених и ваздушних платформи (АВАКС) на даљинама преко 300км.
Постоји основана сумња да је овај комплекс одговоран за својеврсну бламажукоја се недавно десила приликомнападакрстарећим ракетама Томахавкна сиријски војни аеродромШајрат, када је од 59 лансираних ракетасамо њих 23 стигло на одредиште.
Поред варијанте која је намењена руској војсци, развијена је и експортна верзија овог комплекса.
Ртуть-Б / ru.wikipedia.org
Руски војно-индустријски концерн је у претходном периодунаправио техничку револуцијуна пољу нових средстава за ПЕБ. Велики труд али и иновативност руских војних инжењера, као резултат дајузначајан техничко-технолошки „скок“ у овој области. Данас се са сигурношћу може рећи да ће руска армија у блиској перспективи бити опремљена читавом фамилијом нових система и средстава за ПЕБ и то у свим видовима и родовима војске: Ваздушно-космичкој војсци, Ратној морнарици, копненим и ваздушно-десантним јединицима, саставима специјалне намене и сл.
Савремени и перспективни обрасци система за ПЕБ биће оспособљени да извршавају широк спектар различитих задатака, и биће незаменљив део у готово свим елементима који су интегрални део модерног сукоба. Они ће ефикасно ометати авионске нападно-навигацијске радаре, неутралисати самоновађене бојеве главе којесу најважнији део високопрецизног оружја као што су нпр. „паметне“ бомбе и ракете. У њиховом пољу деловања налази се и ометање сигнала за даљинско активирање класичних и импровизованих минско-експлозивних средства, затим делимична и тотална опструкција комуникације непријатеља у готово свим дијапазонима, од тактичких УКВ-станица па све до везе са сателитима. У последње време руски научници су направили продор и у конструкцији система који су оспособљенида преузимају, „хакују“ непријатељске роботизоване системе и беспилотне летелице...Укратко, цела стратегија опремања ових састава новим системим за ПЕБ је већ осмишљена и она захтева радикално повећање капацитета за њихову производњу. Концерн КРЭТ се намеће као главни замајац за овако велики пројекат који ће се реализовати у наредним годинама.
С почетка руске војне кампање у Сирији, западна средства информисања су оценила да су руски системи за ПЕБ „перјаница“ модерне руске војске у настанку. Тако је нпр. командант копнене војске САД у Европи, генерал-пуковник Бен Хоџис истакао, да су достигнућа руске војске на плану увођења нових средстава за ПЕБ напросто „величанствена“. И начелник службе за радио-електронско извиђање ипротивелектронску борбу војске САД пуковник Џефри Чирч, признао је у једном моменту, да је Русија на овом пољу далеко одмакла, укључујући ту и САД. Једноставно, амерички војни официри су свесни да ово оружје можеу потпуности да избије главну полугу у доктрини америчке војске, а која се готово у целини ослања на тактику која укључујемасивну примену високософистициране борбене техникекоја се базира на електроници, укључујући ту и перспективне роботизоване борбене платформе.
Русија једноставноиз добро познатих разлога није могла себи да приушти масовно опремање својих ваздухопловних и поморских јединица супер-савременим убојним средствима, као што су то урадиле САД. У том раздобљу, америчка војска је у готово свим сегментима направила огромну разлику и то не само у односу на руску војску, него и на читав свет. Свесни те чињенице, Руси су морали да изнађу најоптималније решење које би смањило тако велики „јаз“. Окренули су се асиметричним мерама које су подразумевале израду веома сложених борбених система за ПЕБ, чији задатак је био да буквално „ослепи“ америчко паметно оружје и учини га бескорисним. Поред основних борбених функција учињен је велики продор и на аутоматизацији ових система, где је људско присуство практично непотребно. Оператер сада треба само да одреди начин на који ће комплекс реаговати, а та решења му већ унапред организује компјутер.Самим тим, за неколико пута је смањено време реаговања на надолазећу претњу и драматично увећана ефикасност система и војске у целини.
Данашња армија НАТО представља борбену машинерију чијисемозак налази у „сајбер“ простору. За извршење својих задатака војници и официри НАТО готово се у 100% обиму ослањају на компјутере, на комуникацију са сателитима и сателитску навигацију, сложене системе радарског и електро-оптичког извиђања, аутоматизоване системе управљања јединицама... Укратко,апсолутно свепочива на high-techборбеној технологији. Дакле, потребноје само „искључити“мозакпосле чега би се изазвао стравичан домино ефекат, налик оном који се десио 2014. године у Црном мору. Подсетимо, тада је америчка посада на разарачу „Доналд Кук“на својој кожи осетила ужас примене једног од средстава ПЕБ, који се налазио на платформи руског авиона Су-24. Ово средство је успело да избаци из строја готово све електронске системе на овом броду, а његову посаду да учини потпуно паралисаном, дословно на ивици лудила, док су беспомоћно гледали акробације руског авиона од чијег су звука „пуцале“бубне опне.
Олег Јегоров,
Руска реч