Које опасности за руску економију је дефинисао Путин?

18-05-2017 09:32:14 | | Илустрација: Рамил Ситдиков/РИА Новости/ vostok.rs |

Санкције, јефтина нафта и пад економије су нове околности у којима је створена најновија стратегија економске безбедности Русије. Претходна је формирана пре више од 20 година.


Председник Русије Владимир Путин дефинисао је стратегију економске безбедности земље до 2030. године. Његов указ је
објављен15. маја.

Садржај стратегије

У документу се набрајају фактори који могу представљати највећу опасност по Русију. То су дискриминационе мере против кључних сектора економије, ограничавање приступа страним финансијским ресурсима и савременим технологијама, повећање конфликтног потенцијала у зонама за које је Русија економски заинтересована и које су близу њених граница, као и повећање нестабилности на светским тржиштима робе и хартија од вредности.

Поред тога, документ предвиђа усавршавање узвратних мера у случају увођења санкција.

У тексту стратегије се фактички признаје да је извоз нафте и гаса, који је био основа руске економије током протеклих 15 година, изгубио свој потенцијал. Пад светских цена нафте одразио се и на друге тачке које је потписао Путин. Између осталих фактора поменута је и промена структуре потражње за енергентима у свету, као и чињеница да су енергетски и сировински сектор економије исцрпили ресурсе.

Главни задатак развоја система државне управе аутори стратегије виде у побољшању инвестиционе климе, деофшоризацији националне економије и стварањупривлачнијих услова пословања у Русији.

Председник је наложио влади да у року од три месеца припреми мере неопходне за реализацију стратегије. Поред тога, влада треба да оцени стање економске безбедности, да обезбеди мониторинг ситуације и да сваке године реферише шефу државе о мерама предузетим у циљу њеног јачања. Стратегија ће се кориговати на сваких шест година,
саопштава агенција „РИА Новости“.

Економска безбедност све актуелнија

Економске стратегије су најчешће посвећене питањима раста и развоја економије. Ово је први пут после дужег времена да је безбедност економије Русије стављена у први план. „Стратегија економске безбедности последњи пут је усвојена 1996. године и зато је било неопходно одразити нове изазове који сада стоје пред руском економијом“, објаснио је за „Руску реч“ Павел Сигал, први потпредседник друштвене организације за мало и средње предузетништво „Опоры России“.

По његовим речима, економска безбедност не подразумева непосредно раст економије, мада је и повезана са њим. „Председникова стратегија само одређује правац у коме треба радити, а влада је дужна да дефинише детаљан план супротстављања поменутим факторима“, додао је Павел Сигал. Сада ће све зависити од конкретних мера које треба да припреме ресорне службе, као и од реализације тих мера на терену.

Дефинисање стратегије економске безбедности говори о томе да руска економија осећа утицај свих оних фактора који утичу и на глобалну економију. „Сада у светској економији и геополитици често избијају кризе и појављују се разни ’црни лабудови’ попут Брегзита. Глобализација је све присутнија у економској сфери, што је и неизбежно у контексту технолошког прогреса“, коментарише за „Руску реч“ Станислав Новиков, директор менаџмента у групи компанија „БКС Ультима“. Са једне стране, то отвара нове трговинске и инвестиционе могућности, али са друге крије у себи опасности економског и технолошког карактера.

Кира Калињина,
Руска реч