25 година од оснивања РВ и ПВО Војске Републике Српске

27-05-2017 09:17:49 | | фото: Драго Вејновић/ vostok.rs |

Оборили смо седам авиона НАТО-а и три Хрватске, по три хеликоптера и беспилотне летелице, док НАТО у својим анализама тврди да су имали и веће губитке, наводи некадашњи командант РВ и ПВО Војске Републике Српске


На аеродрому Маховљани код Бањалуке, данас се обележило 25 година од формирања Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране Војске Републике Српске.РВ и ПВО Војске Републике Српске формирани су 27. маја 1992. године.

Некадашњи командант Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране Војске Републике Српске Милан Торбица рекао је да су припадници овог рода дали велики допринос стварању и одбрани Републике Српске.


Пилот Орла улази у кабину авиона уз помоћ механичара, уочи полетања на борбени задатак. Неколицина пилота Орлова доносила је кључну предност ВРС, која се у иностранству високо ценила (фото ВРС)

- Најбољи синови положили су живот и онда када нису смјели да лете, јер је резолуцијом из октобра 1992. године била забрањена употреба ратног ваздухопловства да би се осујетила највећа моћ Војске Републике Српске - рекао је Торбица.

ПВО је тактичким поступцима и професионалним односом у Одбрамбено отаџбинском рату нанио велике губитке непријатељским снагама.


Оружари ВРС наоружавају авион Орао са НРЗ калибра 57 мм (фото Нова крила)

"У кратком времену, када су снаге НАТО-а и Хрватске извршиле дејство по објектима и снагама Војске Републике Српске, оборено је, према нашој евиденцији, седам авиона НАТО-а и три Хрватске, по три хеликоптера и беспилотне летјелице. НАТО у својим анализама тврди да су имали и веће губитке", истакао је Торбица.

Осим борбених дејстава авијације и ПВО, истиче он, огроман допринос свеукупној борби дале су хеликоптерске јединице – борбени хеликоптери у подршци снагама копнене војске, те транспортни, у превожењу људства и материјално-техничких средстава.


Ручни систем увлачења наоружаног авиона Орао у армиранобетонско склониште (фото Драго Вејновић)

Он напомиње да је у рату РВ и ПВО Војске Републике Српскеизгубио 12 авиона и седам хеликоптера, те претрпео знатна оштећења на системима ПВО, посебно јединицама ваздушног осматрања, јављања и навођења (ВОЈИН).

- Током борби за Коридор, уништен је јуришни двосед ‘јастреб’, док су хрватске снаге код Брода обориле авион ‘орао'“, а РВ и ПВО је одиграо значајну улогу у блокирању и уништавању оклопно-механизованих јединица хрватских снага.


Техничари у армиранобетонско склониште (АБС) склањају Орла наоружаног са дванаест авио-бомби ФАБ-100 на носачима СН-3-100 (фото Драго Вејновић)

- Када сам 2002. године отишао у пензију у исправном стању остало је седам "орлова", један "Г 4" и 15 "јастребова" који се и данас налазе у складиштима, али нису у летном стању - рекао је Торбица.


Оснивање РВ и ПВО

Дана 19. маја 1992. године последњи припадник РВ и ПВО Војске Југославије напустио је бившу БиХ. Пре тога је Народна Скупштина Републике Српске, 12. маја 1992. године прогласила Закон о формирању Војске Републике Српске. Већ 27. маја 1992. године РВ ВРС изводи прве борбене акције. У том периоду покренута је операција Коридор (операција спајања источног и западног дела Републике Српске, као и спајање са Србијом). Србски пилоти су узели пуно учешће у пробијању Коридора и повезивању Републике Српске и Србије. По повлачењу југословенских снага из бивше БиХ на аеродрому Маховљани код Бањалуке је остало 24 авиона типа "Орао" и "Јастреб" и 20 хеликоптера "Газела" и "Ми-8".

Дејство РВ и ПВО Војске Републике Српске у рату

Како је изнад територије бивше БиХ био успостављен режим "забрањених летова", небо изнад Републике Српске су контролисали НАТО авиони. Под окриљем ове мисије, НАТО авиони су већ почели са увежбавањем гађања положаја Војске Републике Српске. То су чинили разним маневрима, пикирањима и сталним налетима изнад одређених територија. Војска Републике Српске, увидевши да се ради о припремама за напад изместила је положаје ПВО јединица како би избегла губитке.



И овакав потез се показао исправним, а предвиђања о предстојећем нападу тачна. НАТО је започео нападе по већ утврђеним положајима Војске Републике Српске, а који су на срећу били лажни. ПВО јединице су већ припремиле макете и добру камуфлажу као и имитаторе зрачења како би НАТО пилоти мислили да је то прави положај.


Војска Републике Српске је имала три ватрене тачке ПВО јединица и деловала је "партизански", сталним премештањем положаја. Један од таквих начина деловања био је тај да се непријатељ увери да је одређена зона сигурна и да у њој нема ПВО система. Навикнувши се на одређене руте НАТО авиони су их користили стално, мислећи да у тим рејонима не постоје ПВО системи, па је то Војска Републике Српске искориштавала како би дејствовала по њима. Војска Републике Српске је користила сва ПВО средства од, ПАТ-ова до КУБ-ова.




Током агресије НАТО пакта, настао је и нови термин у ПВО терминологији, а кумовали су му официри Војске Републике Српске - противваздушни напад.

ПВО Војске Републике Српске није улазила у фронтало отварање ватре него је чекала погодан тренутак како би "без" опасности могла деловати по авионима. То, првенствено из разлога јер фронтални одговор није био могућ због супериорности непријатеља.



Током НАТО агресије оборено је укупно девет непријатељских авиона, плус два хрватска. Такође није познат број авиона који су пали у Јадранско море оштећени, за које није потврђено обарање.

Искуство Војске Републике Српске је много допринело и одбрани Савезне Републике Југославије, јер су две братске армије размениле сва искуства и помогле једна другој у борби против НАТО непријатеља.



Јавна је тајна да су одређени дорађени делови ПВО система отишли у СР Југославију 1999. године како би се унапредила одбрана.



Првог дана операције на небу изнад Пала, у окршају ПВО и авиона Алијансе, који су мештани посматрали са улица, око 17.00 часова ракетом "земља-ваздух" оборен је француски "Мираж 2000".Авион је пао 20 километара југоисточно од Пала, а два пилота спасила су се катапултирањем.



Нато авијација је 9. септембра 1995. године почела да делује и на системе противваздушне одбране на северозападу Републике Српске.

Напади су прекинути 12. и 13. септембра због лошег времена, а 14. септембра постигнут је договор да Војска Републике Српске повуче тешко оружје из такозване Зоне безбедности што је и учињено закључно са 17. септембром.