Витезови освојили Лазарев град
Крушевац у суботу био србска средњовековна престоница. Посетиоци могу да гађају из стреле, уче се хералдици
Лазарев град, који у центру Крушевцу чува трагове некадашње средњовековне престонице, овог викенд изледа као у 14. веку: више од 70 витезова, око 400 учесника карневала, на десетине занатлија, ткаља, израђивача мачева, гутача ватре, стреличара у раскошним одорама населило се у камп наспрам Цркве Лазарица и зграде Народног музеја, где су се тискале ђачке екскурзије, туристи и радознали Крушевљани.
У оквиру манифестације "Средњовековни викенд у Лазаревом граду" посетиоци гађају из стреле, посећују концерте и уче се хералдици. Витезови из целе Србије стрпљиво се фотографишу са децом и показују копља, лукове, штитове,буздоване, секире. У суботу су продефиловали до Трга косовских јунака, где се водила толико верна борба да је интервенисала и хитна помоћ!
- Наша дружина реконструише другу половину 14, и прву половину 15. века, што је период који се тиче Крушевца, матице наше историје - прича, за "Новости", Бојан Тасић, неустрашиви председник витешког удружења "Бели орлови" из Београда.
Нишка дружина "Змајева грива" међу најмлађима је у србском витешком свету, али њихов предводник Душан Хаџић подвлачи да су све масовнији. Његов "колега" по мачу, Иван Лазић, који води краљевачки "Свебор Свети кнез Лазар", подвлачи да за виштешку особине влада све веће интересовање.
- Главни иницијатори томе су деца, зато за њих највише радимо и трудимо се - каже нам Иван Лазић, председник друштва које ове године обележава деценију рада.
Да се гађа прецизно и стручно потрудили су се стреличари из клуба "Царска стрела". Малишани су и по пола сата чекали у реду како би се окушали држећи лук.
Прелепе девојке у средњовековној одећи у Лазаревом граду
- За стреличарство влада све веће интересовање, наши пројектиданаспривуку десетине учесника, а већ имамо 19 активних стреличара - прича нам Владимир Марјановић, председник клуба.
Етно-удружење "Цар Лазар" показало је ремек-дела веза, исхеклане и исплетене уметнине и блузе. Маргарета Јаћимовић, представница удружења, нам каже да чланови успевају да очувају и средњовековно грнчарство. Краћом шетњом се у срцу града могао се научити и део историје, који се слабије спомиње у уџбеницима. Чланови Етно-секције КУД "Радомир Јаковљевић Јакша" из Велике Ломнице изложили су оригиналне предмете из старинског покућства.
- Корпе, српови, црепуље, сач, вргови за воду, карлица из које се месио хлеб, лопар где се обликовао хлеб, совра, колевка, гребен са тежином за израду ствари, кудиља и дрвени дубак - набраја за "Новости", Евица Ђорђевић.
Витезови из целе Србије испред Лазареве цркве
ВЕНЧАЊЕ СА ВИТЕЗОВИМА
У Туристичкој организацији Крушевца су презадовољни посетом, а убрзано се припремају за данашње венчање у средњовековном стилу о чему су "Новости" раније писале. Судбоносно "да" у пратњи витезова изговориће два пара:Миљковићи и Аксентијевићи.
- Нама је циљ да оживимо епоху по којој смо препознатљиви, а то је средњи век - наглашава Сузана Милосављевић, директорка ТОК-а, додајући да туристи већ годинама највеће интересовање показују управо за посету Лазаревом граду, где се налазе остаци престонице из 1371.године, споменик кнезу-оснивачу, Донжон кула, Црква Лазарица и трагови утврђења.
НА НАКИТУ ЗМАЈЕВИ
Међу уметницима који негују средњовековне мотиве у Крушевцу се издваја дизајнерка Јелена Ивановић.
- Наше тржиште тек постаје спремно за накит од коже са средњовековним мотивима, а ја се ослањам на митолошке ликове, змајеве пре свега - говори нам Јелена Ивановић, академска уметница и дизајнер оригиналних огрлица и наруквица од чисте коже.
Софија Бабовић,
Новости