РТ: Свет не успева да заустави опијумску претњу
Извор: Восток, РТ
Производња опијата у Авганистану је у порасту од инвазије САД 2001. године на Авганистан, што је довело до пораста броја зависности. У међувремену, УН су ове седмице саопштиле да су опиоиди дрога са најтежим последицама. РТ је истражио проблем у Кабулу.
Иако се само мали део опијата произведених у Авганистану користи у земљи, ефекти разарају локално становништво. Екипа РТ је пронашла злогласно гнездо наркомана у сувом речном усред главног града Афганистана, Кабула.
"Сваким даном је све горе - не боље. Све више људи постаје зависно ", рекла је Лајла Хаидари, оснивачица удружења "Мајка" које помаже зависницима од дрога, саопштивши да "води два рехабилитациона центра - један за мушкарце, а један за жене. Многе жене су мајке са децом. Једном сам имала чак четворогодишњег зависника."
"То је политика. Министарства, политичари... Власти желе да се култивација мака настави ", рекла је Лајла.
УН дефинише опијате као "подврсту опиоида који садрже разне производе, а који су произведени од биљке мака, укључујући и опијум, морфин и хероин". Афганистански опиоиди се извозе путем добро утврђених рута кријумчарења - северно, у Русију и Европу; источно у Азију и западно на Блиски Исток, Африку и Америку.
Према извештају Светске организације за лекове, а који је објављен у четвртак, у 2016. години је око 150 милиона долара од незаконите трговине авганистанским опијатом отишло у џепове терористичких група које делују у тој земљи, а да локалне снаге, заједно са снагама САД нису успеле да да то спрече. УН процењује да се на територији под контролом Талибана култивише до 85 посто мака.
Изгледа да терористе мало забрињавају негативни ефекти на здравље које има култивација семена мака на глобално или афганистанско становништво. УН процењује да око половине прихода Талибана потиче од њене укључености у наркотике и изгледа да су сви слојеви друштва укључени у стварање тог профита.
"Видео сам афганистанске полицијске генерале, сопственим очима, са кријумчарима дроге на југу. То је посао милијарди и милијарди долара који пуни џепове талибана и корумпираних службеника у Авганистану", рекао је Хекмарулах Азами, политички аналитичар за РТ.
Само прошле године, нето узгој мака у Авганистану порастао је за десет процената у односу на 2015. годину, достигавши 201.000 хектара у 21. провинцији. У међувремену, уништена количина опијумског мака смањена је за 91 проценат, кажу у УН.
"Само јачање владавине права, трајни мир и пружање алтернативних извора прихода могу прекинути зачаран круг сиромаштва, недостатак сигурности и неадекватну култивацију", рекли су УН.
Искорењивање производње чини се немогућим задатком у земљи у којој више од 39 процената становништва живи испод националне линије сиромаштва.
"Када одете тамо у сезони опијума - видите школе и универзитете празне јер људи одлазе да иду да нађу посао на пољу опијума како би зарадили", објаснио је Азами за РТ.
"Није само афганистанска влада та која се не бори против опијума и наркотика. То је и међународна заједница која се неуспешно бори против производње опијума. Њихове контрамере за борбу против дрога су очигледно неефикасне ", додао је он.
Истраживачки тим РТ-а је посетио Афганистан како би забележио индустрију опијума која уништава живот у земљи. Тим је разговарао са полицајцима, корисницима дрога и произвођачима опијума у потрази за свеобухватнијом сликом. Филм можете погледати овде.