Осам лудих руских свадбених ритуала

08-07-2017 08:23:36 | | фото: Извор: Сергеј Савостјанов/ТАСС / Руска реч/ vostok.rs |


Венчања у Русији представљају велике догађаје. Повезана су са много ритуала и обичаја. Обично је цела фамилија позвана на церемонију, организује се велика прослава, многе слављеничке игре, које носе одређену симболику и чине атмосферу веселијом и динамичнијом.

1.Куповина невесте


Извор: Владимир Вјаткин/РИА НовостиИзвор: Владимир Вјаткин/РИА Новости

Током венчања, невестини пријатељи „киднапују“ младу или „украду“ нешто њено, на пример ципеле, док су младожења и његови пријатељи дужни да је откупе, или да за „украдену“ ствар плате стварну или симболичну цену.

Сергеј Соколов, водитељ програма свадбене цермоније (то је практично обавезан детаљ руске свадбе), наводи посебан случај: „Једном приликом гости су одлучили да украду невесту, али нису рекли како се може откупити. Ја сам тада поставио питање: Млада је украдена, али како ћемо је сада откупити? Један од гостију је одговорио: Младожења мора попити 8 чашица вотке да би доказао да је достојан своје невесте... Међутим, да је то урадио, могли бисмо одмах да сматрамо да ће пропустити своју свадбу. На крају смо једноставно организовали плесно такмичење.“

2.Доказати своју љубав

Извор: Vostock-PhotoИзвор: Vostock-Photo

Младожења је дужан да кухињску крпу завеже чврсто у чвор, који би требао да симболизује чврстину његове љубави према невести. Али затим мора показати да је у стању да овај чвор лако развеже, што би требало да симболизује његову спремност да лако решава породичне проблеме на које би у будућности могли да наиђу.

3.Нахрани ме

Извор: Legion MediaИзвор: Legion Media

У старим временима је постојала традиција по којој првог дана после венчања жена доноси воду свекру и свекрви и помаже им да се умију, а затим и да се обуку. У модерној Русији свекрва непосредно пре венчања може да тестира способности своје будуће снахе као домаћице.

Непосредно уочи главне церемоније венчања, невеста пред гостима пита своју свекрву шта воли да једе. Свекрва наводи више различитих јела, а невеста је обавезна да препозна она омиљена. Уколико погоди, заслужује поштовање свекрве и бива награђена књигом рецепата укусних и здравих оброка.

4.Подела кућних задужења

Извор: Владимир Вјаткин/РИА НовостиИзвор: Владимир Вјаткин/РИА Новости

Разне предмете у домаћинству, на пример штапове за пецање, метлу, крпе, тигањ, кључеве од аута, даљинске управљаче итд. стављају у једну повећу врећу. Уколико младожења из те вреће извуче тигањ, биће одговоран за спремање хране, а уколико невеста извади штап за пецање, значи да ће она бити почаствована да иде у риболов.

5.Препознај мужа по пољупцу

Извор: Марина Лисцева/ТАССИзвор: Марина Лисцева/ТАСС

На свадби се обавезно треба показати колико се младожења и невеста добро познају и колико су створени једно за друго. Збот тога се невести ставља повез преко очију, а младожења заједно са неколико доборовољаца, љуби невестину руку. Она је дужна да „препозна“ пољубац њеног мужа.

6.Напуните чашу


Извор: Вјачеслав Прокофјев/ТАССИзвор: Вјачеслав Прокофјев/ТАСС

Два учесника, момак и девојка, одабрани су међу пријатељима невесте и младожење. Девојка држи празну чашу између колена, а мушкарац који стоји на солидној удаљености од ње држи боцу напуњену водом. Његов циљ је да напуни ту чашу док јој буде прилазио, али да не проспе ни кап.

7.Прогнозирај пол детета

Извор: Артјом Коротајев/ТАССИзвор: Артјом Коротајев/ТАСС

Да би симболично одредили пол свог будућег детета, младенцима је потребан лепак, розе и плави папирни кругови и велики цртеж бебе у пеленама и са машницом на глави. Водитељ свадбене прославе ставља повез преко очију младожење и невесте и позива их да лепе папире на машницу. На крају игре, уколико буде више кругова розе боје, родиће се девојчица, а уколико буде више плавих, прво дете биће дечак. Постоји савременија верзија овог обичаја, када се уместо папира користе смс-поруке. „Имам посебан програм, који вам може помоћи да на основу написаних порука погодите пол детета. Све је то веома модерно“, каже водитељ свадбених церемонија Соколов.

8. Тигањи и кутлаче
Извор: Vostock-PhotoИзвор: Vostock-Photo

Овај обичај доноси много буке. Кутлача је привезана између ногу мушкараца, а тигањ - између ногу жена. Циљ игре је да се пре истека времена кутлачом удари што више пута у тигањ.

Соколов признаје да је сваке године све мање старих традиција и ритуала на модерним свадбама. „Венчање се прославља као рођење породице и то се може урадити без свих тих старих традиција, посебно уколико у прослави учествују углавном млађе генерације. Међутим, скоро да нема свадби без младожењиних и невестиних родитеља, тако да неке старе обичаје морамо применити да би задовољили старије генерације. За очеве и мајке ове ствари су веома важне.“

Александра Кравченко,
Руска реч