Србски инжењер разрадио систем провере аутентичности светске електронске валуте
Радован Бајић, инжењер организационих наука из Београда, учествовао је у пројектовању нове светске валуте, с тим да је разрадио део системске архитектуре за проверу аутентичности ове валуте. У разради "Клаудкоин" примењује се револуционарна технологија која замењујуе "блокчејн" који се користи у криптовалутама. Нова технологија се зове "RAIDA" (Redundаnt Arrаy of Independent Detection Agents). Ово је друга технологија (Block Chаin је прва)�која помаже решити проблем физичке целовитости која је карактеристична за дигиталне валуте.
Радован је разрадио компоненте овог система које су неопходне за рад "нодова клаудкоина", укључујући поделу сервера по контејнерима и принципе за њихову интеракцију. Оснивач пројекта стварања нове валуте Шон Вортингтон, професор информатике из Калифорније, сматра веома значајним и вредним допринос србског стручњака: „Сигурност, односно поузданост је темељни услов за карактеристику било које валуте, и управо у томе је основна заслуга Радована".
Инжењер организационих наука Радован Бајић прича да је окупиран идејом електронског новца, чак је замолио да му се његова плата исплаћује у "клаудкоинима". „ Будућност је у електронском новцу", - убеђен је инжењер организационих наука из Београда, - „ јер је једноставан у управљању, мобилан, ви можете платити било коју услугу или робу у било којој земљи и да не сносите додатне трошкове што се дешава приликом трансфера националних валута. За годину-две клоудкоин коштаће 20-30 пута више него данас".
Зато, по мишљењу Радована, неопходно је информисати људе, причати њима шта је то у ствари, у чему је предност криптованог новца у односу на националну валуту. У ту сврху Радован жели да самостално лансира верзију веб-странице на србском језику. Београђанин планира да реализује свој план до децембра.
У најближе планове пројекта "Клаудкоин" спада излаз на децентрализовану берзу криптовалута "Декстрејд" која омогућује откуп и продају, без икаквих потешкоћа, криптовалуте и фидуцијарног новца. Концем маја је лансирана поједностављена верзија берзе на којој власници нове валуте могу вршити продају и куповину клаудкоина.
Подсетимо да сходно информацији Николаса Квиџовица из "МСМ", у Србији око 3000 људи поседује криптовалуте, претежно биткоин. У децембру ове године у главном граду Републике постваљен је први банкомат (АТМ) преко којег Срби могу набављати биткоин.