Андрићград: Свечано затворен сајам књига у Андрићграду и додељене награде
Овогодишњи, други по реду, Сајам књига у Андрићграду свечано је затворен данас на Тргу Николе Тесле. Церемонија затварања употпуњена је доделом награда за издавачки подухват у Републици Србској и Републици Србији и специјалног признања. Жири чине доц. др Боривоје Милошевић, председник, Милан Ружић и Владимир Кецмановић, чланови жирија.
Образложење жирија саопштио је Милан Ружић и уручио награде.
Добитници Награде за издавачки подухват у Републици Србској су Народна и универзитетска библиотека Републике Српске и „Службени гласник“ Републике Српске, за књигу „С планине и испод планине и друга проза“, која представља критичко издање приповедака Петра Кочића, објављена поводом стогодишњице од његове смрти. Приређивач издања је професор београдског Универзитета Душан Иванић, уз помоћ колега сарадника из Народне и универзитетске библиотеке Републике Српске. Предговор је написао др Ранко Поповић из Бањалуке.
Добитник Награде за издавачки подухват у Републици Србији је издавачка кућа Catena Mundi, за зборник радова Catena Mundi III који је посвећен преиспитавању србског националног идентитета. Овај зборник састављен од низа текстова више признатих аутора насталих у различитим епохама и околностима, представља својеврсни водич кроз српску историју, духовност, културу и традицију.
Издавач „Књижевна задруга србског националног савјета“ из Подгорице добитник је специјалног признања Сајма књига у Андрићграду за дело Горана Ж. Комара „Ћирилични натписи Старе Херцеговине“. Ова монографија резултат је многобројних и вишегодишњих систематских теренских истраживања на простору Старе Херцеговине и представља својеврсни апел појединцима и институцијама да учине све како би средњовековни споменици и натписи на њима били сачувани од зуба времена, заборава и честог немара.
У име организатора присутнима се обратио Желидар Никчевић, уредник пратећег програма Сајма књига: „Сви смо ми од Видовдана до Петровдана били свједоци једне неупоредиве чаролије која трепери Андрићградом и Вишеградом. То је чаролија умјетности која се налази у најдубљим темељима нашег идентитета, па се овдје уздиже и отвара нам стазе према небу. А мени се чини да је то идеја-водиља и нашег Сајма књига: да се овде размишља, пјева, чита и пише, и дише радосно, србски, слободно, јер имамо на шта да се ослонимо, јер не почињемо сами, него смо већ започети“.