Краснодар: Место као створено за козаке, буржује и шетаче
Опуштена шетња кроз незваничну престоницу руског југа.
Већ пет година заредом овај јужни град је на врхулисте најбољих места за живот у Русији, и то нимало не изненађује. Главна улица Краснодара има толико зеленила да стичете утисак као да се шетате кроз парк. У ресторанима се сервира овдашња домаћа еколошки чиста храна, а брзим возом се за само два сата стиже до обале Црног мора.
Виталиј Тимкив / РИА Новости
Ја у нове руске градове обично путујем возом. Овога пута је то Краснодар, незванична престоница руског југа удаљена 1.300 километара од Москве. Путовање удобним двоспратним путничким возом из Москве трајало је 19 часова. Стигла сам у 5:30 и шокирала се када сам схватила да је ту већ +28 степени Целзијуса и сунце већ излази. Лето у Краснодару толико дуго траје да је септембар чак и топлији него мај.
Поред железничке станице угледах малу Лењинову бисту окружену минибусима са возачима и путницима. Све остале улице су пусте. Кућице дуж централних улица крију се иза високих ограда и врежа винове лозе, баш као на југу Европе.
У Краснодару живи преко 830.000 становника, али тешко да ћете у шест сати ујутру видети неког од њих. Град је прилично млад. Основан је 1793. године, али је насеобина званично добила статус града тек 1867, тј. пре тачно 150 година.
Ту и тамо се могу видети табле са натписом „Јекатеринодар”. То је старо име Краснодара и значи „поклон од Катарине”. Заправо су две Катарине утицале на судбину овог града. Катарина Велика је дала земљу овдашњим козацима да подигну тврђаву, а света Катарина Александријска се поштује као заштитница града. Стаљин је 1930. године покушао да избрише сећање на империјалистичку прошлост Јекатеринодара, па је тако настало име Краснодар, тј. „црвени поклон”.
Па ипак, Краснодар чува успомену на своју прошлост. Називи улица су удвојени: поред садашњег назива наводи се и назив из царског периода. Лењинова улица је раније била Саборна („храмовна”), а Совјетска је била Грофска.
Крзнене капе и коњи за снажне људе
Legion-Media
После револуције 1917. козаци су основали сопствену републику у области реке Кубањ, али их је комунистичка власт током 1920-их депортовала, третирајући их као опасност. Многи су умрли за време велике глади 1932. и 1933. године. Репресије су престале тек крајем 1930-их. Убрзо после тога поново почињу да се формирају козачке организације.
Данас су козаци још увек регистровани као наоружана организација, али се они чешће представљају као чувари традиције – отварају музеје, играју и певају на сваком већем традиционалном фестивалу, а Хор кубањских козака гостује по целом свету.
Бечки украси усред руских степа
Виталиј Тимкив / РИА Новости
На улицама Краснодара данас нећете срести много козака, али ћете видети много малих скулптура, дружељубивих особа у шортсевима и летњим хаљинама и са благим осмехом на уснама. Претпостављам да се осмехују због лепог времена. Код нас у Москви има око 1.730 сунчаних часова годишње, а у Краснодару 2.100. Зар то није довољан разлог да се човек осмехне?
У центру града вас чека једно изненађење. На Красној улици и Жуковљевом тргу са леве стране ћете видети препознатљиви и сликовити монументални постсовјетски мозаик, а са десне је типична аристократска градска вила. Неокласицизам, сецесија и многи други архитектонски стилови Западне Европе раног 20. века прави су празник за очи.
Пеги Лозе
Посетила сам Краснодарски меморијални музеј који је 1879. године основао Јевгениј Фелицин, овдашњи козачки официр, научник и историчар. Поред изложбе обавезно погледајте необично богате украсе у вили Богарсуков, где је музеј смештен од почетка 1960-их. Немојте пропустити таваницу! На њој ћете видети сцене из кавкаске степе, а уз њих и златне и сребрне украсе сличне онима у Бечу.
Кроз град у сенци дрвећа
Виталиј Тимкив / РИА Новости
Шта још можете посетити у Краснодару? Мештани ће вам без двоумљења рећи да се прошетате Красном улицом која пресеца цео градски центар, и у којој се налазе скоро све градске знаменитости, укључујући и скулптуру Катарине Велике, и овдашњу Тријумфалну капију. Дуга улица пуна зеленила води вас до градског театра и парка са монументалним спомеником кубањским козацима и козачком заставом.
Ја се уморих негде на средини Красне улице, па осетих потребу да се одморим, попијем кафу и презалогајим. То овде није проблем, јер су кафе-барови свуда унаоколо. Мој лични савет вам је да пробате Гурјевску кашу у кафе-бару „Хлебные истории”. То нећете често наћи у менију, а укусно је и здраво.
Пеги Лозе
Сада нас нижи део Красне улице позива у „интензивни шопинг”. Посебно ћете бити изненађени ако овамо дођете викендом. У петак увече, почев од 20:00, улица се затвара за саобраћај, после чега је преплаве пешаци, рекреативци, бициклисти, деца на ролерима, музичари, сликари и сви људи који овамо долазе без аутомобила да проведу викенд.
Ако идете другом страном Красне улице, направићете круг и стићи до полазишта – Катарининог парка у самом срцу града. Старо дрвеће се сећа краснодарског атамана, чија кућа из 19. века стоји преко пута. Мештани верују да је управо од ње пре 150 година почело да се шири насеље које је прерасло у велики и „красни дар”.
Пеги Лозе,Руска реч