Да ли је дошао крај легендарним совјетским авионима Антонов?
Украјинске власти су одлучиле да затворе компанију Антонов, познату по производњи највећег транспортног авиона на свету. Будућност Антонова још увек није јасна, а инжењерима ипак обећана радна места у другим фирмама. „Руска реч“ се присећа највећих достигнућа компаније која је оставила дубок траг у советској историји.
Авион Ан-6 на једној од поларних станица на Антарктику 1967. / Извор: Г. Копосов / РИА Новости
Легендарни совјетски конструкторски биро основан је у Сибиру 1946. године. Од 1952. до данашњег дана његово је седиште у Кијеву.
Олег Антонов, 1974. / Извор: Василиј Малишев / РИА Новости
Совјетски конструктор авиона Олег Антонов био је први главни конструктор бироа, који је након његове смрти 1984. назван по њему.
Ан-24. / Извор: Сергеј Преображенски / ТАСС
Антонов Ан-24 је легендарни турбоелисни двомоторни путнички авион који је почео да се користи 1962. године. Користи се и данас, а лети у Русији и бившим совјетским републикама на релацијама до 1000 км. Укупно је изграђено преко 1.300 авиона Ан-24.
Падобрански скокови са Ан-12 1967. / Извор: А. Поликашин / РИА Новости
Транспортни авион Антонов Ан-12 је 2017. напунио 60 година. Упркос својим годинама, још увек је у служби. Ан-12 и његов старији колега Lockheed C-130 Hercules су дуго били најчешће коришћени транспортни авиони на свету. Ан-12 је постао први совјетски авион који је олакшавао масовно слетање и падобранаца и војне опреме.
Ан-22 „Антеј“ на проби Параде Победе у Москви 2014. / Извор: Александар Вилф / РИА Новости
Одлика турбопропелерског транспортног/путничког авиона Ан-22 је његова способност полетања и слетања на неравне писте и неприпремљене аеродроме.
Ан-225 „Мрија“ и космички брод „Буран“ 2006. године. / Извор: Игор Костин / РИА Новости
Изграђен је само један Антонов Ан-225 „Мрија“ („сан“ на украјинском језику), један од највећих транспортних авиона на свету. Поставио је више од 200 светских рекорда, укључујући и превоз највећег терета. У авиону може стати око 50 возила. Ан-225 може да понесе терет и „на леђима“, као што је једном понео космички брод „Буран“!
Ан-124 гута Сухој Суперџет 100 2014. године. / Извор: Марина Лисцева / ТАСС
Антонов Ан-124 „Руслан“, највећи серијски ваздушни носач на свету, користи се и у цивилној и у војној авијацији. Један је од најпознатијих и најпопуларнијих транспортних авиона и може транспортовати 880 војника.
Ан-74 / Извор: РИА Новости
Грађен да поднесе тешке арктичке услове, транспортни Ан-74 слеће као од шале на снег, лед, неравне писте на температурама испод -60 Целзијусових степени. Авион служи за постављање и сервисирање плутајућих поларних станица.
Пробни пилот Владимир Ткаченко у Ан-74, 1986. године / Извор: РИА Новости
Војни транспортни Антонов Ан-32 био је једини совјетски авион пројектован и произведен искључиво за извоз. Може летети у екстремно топлим условима (до 50 С), а користи се у земљама попут Индије, Ирака, Анголе и Колумбије.
Укрцавање оваца у Ан-2 у Узбечкој ССР 1967. године. / Извор: Е. Вилчински / РИА Новости
Од распада Совјетског Савеза конструкторски биро Антонов је сарађивао са Русијом, а од 2011. до 2015. био је деозаједничких подухвата саруском Уједињеном корпорацијом за производњу авиона.
Ан-70 на салону Aviasvit-XXI / Извор: Марина Лисцева / ТАСС
Међутим, напети односи између Украјине и Русије узели су свој данак и производња транспортног авиона Антонов Ан-70 је заустављена, а планови да уђе у Руско војно ваздухопловство пропали.
Ан-225, 1989. / Извор: Игор Костин / РИА Новости
Војна сарадња са Русијом је доживела крах, а компанија Антонов запала у кризу.
Презентација новог авиона АН-132Д у Кијеву 2016. године / Извор: Vostock-Photo
Као резултат тога многи украјински стручњаци и инжењери су се преселили у Русију, али Антонов и даље тражи нове могућности. Говори се да је уплановима компаније да до краја 2017. године нађе замену деловима који су се производили у Русији.
Борис Јегоров, Анастасија Карагодина,
Руска реч