Да ли се „Исис“ са Блиског истока сели у Европу?
Сваким даном милитанти ИСИС-а, ДАЕШ-а и осталих терористичких организација трпе значајне губитке у Сирији и Ираку. Поражени, са пресахлим изворима финансирања, што са изворишта нафте и гаса које једно а другим падају у руку сиријске и ирачке војске, што из џепова западних финансијера, напуштају ратна жаришта.
Углавном млади, радно способни мушкарци, крећу заједно са избеглицама пут Европе. Носећи са собом у ранчевима сву своју имовину, али и још понешто. Много опасније!
У својим главама ови млади људи носе нешто злокобно. Нешто што се никаквом пасошком или другом контролом не може открити — вирус радикализма. Где ће се овај вирус активирати, питање је..
Анализу опасности, које носи са собом миграциони облак који се одавно надвио над Европом, за News Front дао је стручњак за безбедност Илија Животић.
Ситуација на терену Блиског истока где је тзв Исламска држава пред тоталним војничким сломом отвара или боље речено повећава опасност од домаћих терориста .Они нису никада крочили у Сирију или Ирак, нити су формално били члан неке терористичке групе.
То су обични млади људи ,,пропуштених шанси, неприхваћени од стране заједнице у којој живе.Такве младиће је најлакше радикализовати, што је корак до терористе. У сфери напредне мобилне телефоније и интернета, радикални Имами постају луксуз за терористе, слаба тачка у организацији јер и они су само смртници са манама, преко којих их вешти припадници снага безбедности разоткривају.
Они су уз исто тако младе људе пристигле као избеглице у Европу, највећа будућа опасност. Неки од придошлица су дошли већ радикализовани, неки су бивши припадници терористичке организације, а неки могу постати радикални уколико се превише задрже у камповима, уколико не добију шансу за нормалан живот.
Дакле сматрам да ће се борба против тероризма са престанком постојања ИСИС преселити у Европско двориште. Наравно не у облику отвореног фронта, али да ће службе безбедности имати пуне руке посла, имат ће.
Биће потребна већа присутност припадника снага безбедности у физичком смислу, покушаја инфлитирања, подмићивања, обећања и претњи да би се добиле информације али и много строжа контрола сајбер света.
Либерали ће се бунити због кршења људских права али да се не лажемо, борба против тероризма и људска права не иду заједно. И то због терориста, чије мете нису више значајни појединци већ невини цивили, и то у што већем броју.
Приредила Лола Ђорђевић,
Newsfront
Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут