Пет разлога да посетите најзанимљивији мост у Санкт Петербургу

14-08-2017 10:25:44 | | фото: Извор: Global Look Press / Руска реч/ vostok.rs |


„Види Напуљ па умри”, гласи италијанска крилатица. У руској варијанти она звучи овако: види подизање покретних мостова на реци Неви па се пресели у Санкт Петербург. Тројицки мост, један од најпрепознатљивијих симбола града, обележава свој 120. рођендан.

1. Историја дуга 200 година

Извор: Global Look PressИзвор: Global Look Press

Тројицки мост се налази близу Петропавловске тврђаве. Повезује Суворовски трг и Дворски кеј на једној обали Неве са Тројицким тргом на другој обали.
Први мост у Санкт Петербургу саграђен је 1803. године близу садашњег Тројицког моста. То је био привремени понтонски мост који је водио до Летњег врта. По њему је пролазио трамвај са коњском запрегом. После две деценије изграђен је први трајни мост, овога пута у правцу Суворовског трга, око 100 метара западно од Летњег врта. Тројицки мост је званично отворен тек 1903. године.

2. Промена назива

Извор: Domaine publicИзвор: Domaine public

Мост саграђен 1803. године добио је назив Воскресенски. После реконструкције 1827. године преименован је у Суворовски мост у част великог руског генерала Суворова. Назив је поново промењен 1903. године, када је мост добио име по Тројицком храму на истоименом тргу у близини.

Domaine publicDomaine public

Комунисти су га преименовали у Мост једнакости (Мост Равенства) када је 1931. године срушен Тројицки храм. Нова прилика за промену имена појавила се 1934. године, када је убијен Сергеј Киров, секретар Лењинградског одељења Комунистичке партије. Мост је добио назив Кировски и тако се звао све до краја комунистичке владавине. Са променом идеологије промењен је и назив моста – враћен му је назив Тројицки.

3. Овде је био Ајфел

Извор: IKit (CC BY-SA 3.0)Извор: IKit (CC BY-SA 3.0)

Крајем 19. века градске власти су одлучиле да изграде велики и импресиван мост, па су поводом тога организовале конкурс. Иако је прво место освојила компанија Густава Ајфела, доведени су инжењери из француске компаније „Батињол”. Према договору је требало да користе искључиво руски материјал и руску радну снагу. Важну улогу су одиграле архитекте из Санкт Петербурга, а Академија уметности је формирала комисију за надгледање процес изградње. Француски дизајнери су направили украсне елементе – решеткасте конструкције и лампионе у стилу сецесије. Мост красе два рострална стуба.

4. Цар Николај II је покренуо механизам

Извор: Domaine publicИзвор: Domaine public

Изградња Тројицког моста почела је 12. августа 1897. године у присуству императора Николаја II и француског председника Феликса Фора. Годину дана раније Николај II је отворио Мост Александра III у Паризу, који је добио назив по његовом оцу. Тројицки мост је завршен са закашњењем услед техничких проблема. Отворен је тек 1903. године, а отварање се поклопило са 200-годишњицом Санкт Петербурга. Сачувана је фотографија на којој градоначелник пружа цару Николају II електронски уређај са дугметом које је император притиснуо и мост се подигао.

Француски председник Феликс Фор полаже први камен за изградњу моста 12. августа 1897. године. Извор: Domaine publicФранцуски председник Феликс Фор полаже први камен за изградњу моста 12. августа 1897. године. Извор: Domaine public

5. Велика совјетска реконструкција

Мост је 1965. године затворен због реконструкције и модернизације која је трајала две године. То је било потребно како би се мост прилагодио модерним бродовима. Уграђен је нови механизам за подизање, а уместо два лука направљен је један. Мост је поново отворен 1967. године.

Kora27 (CC BY-SA 3.0)Kora27 (CC BY-SA 3.0)

Узгред, Тројицки мост је дугачак 582 метра, и био је најдужи мост Санкт Петербурга све до 1965. године, када је изграђен мост Александра Невског, дугачак 905 метара.

Занимљивост:Према легенди, чувени совјетски пилот Валериј Чкалов је 1930. године пролетео испод Тројицког моста. Нико не зна када се то тачно догодило, али се легенда очувала до данас, јер је жена покојног Чкалова потврдила истинитост догађаја.

Водич кроз Санкт Петербург Јелена Боброва каже: „Увек препоручујем туристима да присуствују подизању Тројицког моста. Прво, свако ко посети Санкт Петербург требало би бар једном да види подизање мостова, а друго, Тројицки мост је тако леп и елегантан! Народ окупљен испред Дворског моста и већине других мостова на Неви види како се подиже средина моста, а Тројицки се подиже директно пред вашим очима ако стојите на Дворском кеју. Посебно је леп поглед на мост са Марсовог поља, и то са места на коме се налази вечни огањ.”


Александра Гузева
,
Руска реч