Како се у Русији школују професионални рониоци?
Руско Добровољачко друштво за помоћ армији, авијацији и морнарици (ДОСААФ) основано је у Лењинграду 1940. године и има славну прошлост. Преко 10 хиљада ронилаца који су обучени у оквиру ове установе испуњавало је или још увек испуњава опасне задатке за војне и цивилне безбедносне службе. Неки од њих су учествовали у одбрани отаџбине за време Другог светског рата. „Руска реч” вам представља ово недовољно познато поглавље руске историје и нуди вам прилику да сазнате како се данас обучавају професионални рониоци.
„Ронилац није професија, већ начин живота!” – сматра Валериј Овчаренко, директор одељења ДОСААФ-а за обуку вештинама на мору, које полазницима омогућава да храбро зароне у елитну подводну професију.
ДОСААФ има седиште у Санкт Петербургу и представља скраћеницу за Добровољачко друштво за помоћ армији, авијацији и морнарици. Оваква друштва су била бројна за време совјетске епохе и, мада су била цивилна, увек су одржавала блиску сарадњу са армијом и морнарицом како би припремила људе, посебно омладину, за војну службу. Када се ради о специјализованој поморској школи ДОСААФ-а, од почетка је обучавала рониоце, а то чини и данас.
Рониоци су били од виталног значаја за опстанак Лењинграда у Другом светском рату (1941-1945), када су Немци 872 дана град држали под опсадом и када је једини начин за снабдевање становника храном и енергентима водио Путем живота преко Ладошког језера.
Непријатељ је непрекидно бомбардовао путеве снабдевања и рониоци су понекад морали да се спуштају у водене дубине како би извукли џакове брашна или бурад са бензином са потопљених баржи. Такође су 1942. године саградили подводни гасовод и поставили подводне електричне каблове који су омогућили да 2 милиона људи под опсадом коначно добију светлост и грејање.
Поморска школа ДОСААФ-а је за време рата обучавала рониоце, као и радио-оператере, који су постављали подводне каблове за комуникацију. После рата школа се специјализовала за нове задатке, потребне у миру, као што је, на пример, обука подводних варилаца.
Извор: Артјом ПроцукРонилачка опрема је тешка и сложена, тако да је један од најважнијих циљева да се полазницима школе омогући пракса под водом. Зато сваки полазник проведе од 11 до 20 сати у подводном тренажном процесу (што одређује ниво његове обучености).
С друге стране, обука није ограничена само на роњење. Теоријске и специјалне вештине такође су значајне, на пример, техничко цртање, управљање дизалицама и крановима, подводно снимање и пружање прве помоћи.
У подводном тренажном процесу полазници школе се сусрећу са задацима који треба да симулирају ситуације из реалног живота. На пример, потрага за металним завртњима разбацаним по дну базена, одвезивање чворова на конопцима или подизање палих објеката. Ништа од овог није лако учинити под пуном опремом, али то је оно што раде професионални рониоци.
Извор: Артјом Процук
Полазници школе такође уче како да комуницирају са колегама на копну. Повлачењем специјалног кабла особа под водом може да шаље поруке на површину. На пример, један трзај кабла значи: „Ја сам на дну, све је у реду”.
Извор: Артјом Процук
Посао рониоца може бити опасан и ДОСААФ има посебне објекте за припрему будућих ронилаца за најразличитије задатке. Ту је имитација брода у опасној ситуацији: у ситуацији бродолома или пожара (а, ради, забаве, може и обоје истовремено). Задатак будућег рониоца је да смирено и брзо евакуише брод.
Извор: Артјом Процук
Међутим, не може свако да буде професионални ронилац. Кандидат треба да има добро здравље, јер су рониоци свакодневно изложени притиску. Тако да је један од првих услова за упис у школу детаљан медицински преглед и тестови, као што је боравак у кабини под притиском. Тренинг могу наставити само они који прођу сва тестирања.
Извор: Артјом Процук
ДОСААФ је од оснивања повезан са руском војском, тако да се пуно пажње поклања патриотском духу међу полазницима. „Људи се не рађају као патриоте, они то постају”, наводи се на сајту школе, уз тврдњу да је циљ да се полазници школе припремеза војне задатке.
Извор: Артјом Процук
Када (и ако) полазници успешно положе испите и заврше школовање, добијају сертификат који потврђује професионални статус рониоца. После тога, сви путеви су им отворени. Море их жељно очекује.
Извор: Артјом Процук
Олег Јегоров