РТ: Џонсон обећао помоћ Либији од неколико милиона долара
Извор: Восток, РТ
Британија је обећала да ће унети стабилност у ратом разорену Либију - шест година након што је помогла да се сруши режим пуковника Моамера Гадафија и баци земљу у хаотичну ситуацију.
Свакодневно хуманитарне организације указују на широко распрострањена мучења, убиства, терор и корупцију у северноафричкој држави, упркос НАТО-вој "мировној" кампањи у 2011. години.
Још једном, покушавајући да зна више о Либији од Либијаца, Британија је обећала да ће помоћи, пошто је министар спољних послова Борис Џонсон саопштио о пакету помоћи од више милиона фунти.
Џонсон се у среду састао са либијским премијером Фајезом Ал Серајом у Триполију како би разговарао о томе како би изгледао британски подстицај у готовини.
Међутим, Ал-Серај има мало контроле изван Триполија, са огромним деловима земље под милитантном владавином.
Говорећи из Триполија, министар спољних послова је рекао: "Либија је линија фронта за многе изазове који су остали нерешени и могу представљати проблеме за нас у Великој Британији, посебно илегална миграција и претње од тероризма", рекао је Џонсон.
"Због тога је толико важно да радимо са либијском владом и нашим партнерима како бисмо помогли у стабилизацији Либије, спречавајући јој да постане плодно тло за терористе, трговце оружјем и трговце људима у непосредној близини Европе", додао је Џонсон.
Џонсон је рекао да ће Британија обезбедити додатних четири милиона фунти (5,1 милиона долара) за уклањање импровизованих експлозивних направа у Либији и 1,29 милиона долара нове помоћи Уједињеног Краљевства у наредне две године.
Пакетом се такође нуди 2,75 милиона фунти како би се подржало учешће жена у мировним процесима и још један милион фунти како би се обновила критична инфраструктура и Либија.
Још једном, чини се да британски лидери игноришу савете и информације које пружају добротворне организације и невладине организације у региону.
Упркос вишеструким наводима и доказима који показују да је либијска обалска стража дубоко корумпирана и укључена у трговину људима, Џонсон се састао са официрима да сазна како их британски фондови подржавају.
Такође обоје, француски председник Емануел Макрон и британски премијер Тереза Меј могу да помогну Либијцима, након што су њихове земље заједнички нападале Либију 2011. године.
НАТО бомбардовање помогло је устанак, директно доприносећи Гадафијевој смрти. То је било са ентузијазмом подржано од стране бившег британског премијера Дејвида Камерона.
Али побуњеничке групе и исламисти брзо су преузели ситуацију и засули земљу тероризмом, корупцијом и криминалом. То је навело америчког председника Барака Обаму да о безбедносној ситуацији коју је требало размрсити каже, да је то "Камеронов усрани шоу".
Британски амбасадор Питер Милет је рекао да Велика Британија "мора спречити да Либија постане пропала држава на граници Европе".
"Од револуције у 2011. години земља се заиста трудила да се стабилизује - да успостави ефикасну владу која уједињује целу земљу", рекао је он.
"Због те нестабилности тероризам је порастао и то је имало директан утицај на Велику Британију".
Раније овог месеца, нова студија под називом "Након пада: Погледи са терена на међународну војну интервенцију у пост-Гадафијевој Либији" открила је да Либијци не верују у мотиве Британије.
"Прикривена природа британске интервенције подстакла је постојеће сумње о сродним мотивима у клими коју већ карактеришу гласине и завере", написала је ауторка Алисон Паргетер.
"Либијци су уопште забринути због идеје о страној интервенцији, те се осећају напуштеним након догађаја из 2011. године.
"Неки су такође љути због тога што је ово напуштање оставило земљу пљачки и интервенцијама од стране регионалних власти."