Владивосток: путовање кроз најбрдовитију источну тaчку Русије

04-09-2017 08:51:00 | | фото: Blongman / Руска реч/ vostok.rs |


Када је Никита Хрушчов посетио Владивосток (удаљен од Москве 9 037 км) 1959. године, након путовања у Сједињене Америчке Државе, изјавио је да ће дотад затворени град постати „совјетски Сан Франциско“. Та изјава није заборављена иако је трансформација Владивостока из туробне совјетске луке трајала много дуже него што је Хрушчов предвидео.

Извор: BlongmanИзвор: Blongman

Владивосток, смештен на северозападној обали Јапанског мора, основан је 1860. године као лука пацифичке флоте руске ратне морнарице, а њен војни значај довео је до тога да буде затворен за комерцијални промет кроз већи део 20. века. Данас, међутим, отвореност за комерцијални промет представља велик извор пословања за овај град од готово 600 000 становника.

Извор: BlongmanИзвор: Blongman

Популација града је, међутим, у сталном опадању, и то не само због руске демографске кризе.

Извор: BlongmanИзвор: Blongman

Лето у Владивостоку траје само три месеца – јун, јул и август – иако и то може бити поремећено појавом монсунских киша и просечних температура изнад 30 степени. Зими температуре варирају од -10 до -30 те је чак и за домаће становништво крајње тешко живети на вечитом леденом ветру.

Извор: BlongmanИзвор: Blongman

С друге стране, становницима овог града се отвара невероватан поглед са готово сваког крова. Најпопуларнији видиковац је платформа уз жичару на брду Орлинаја.

Извор: BlongmanИзвор: Blongman

У граду су очувани и други симболи совјетске ере – од назива градских четврти (Лењинска, Фрунзенска, Првомајска) до старих ратних бродова и многобројних споменика Лењину и другим вођама пролетаријата.

Извор: BlongmanИзвор: Blongman

Совјетски називи у комбинацији са мноштвом преосталих предреволуционарних грађевина, мостовима из 21. века те возилима са воланом на десној страни стварају неуобичајену атмосферу какву је немогуће пронаћи у било ком другом руском граду.

Извор: BlongmanИзвор: Blongman

Становници европског дела Русије Владивосток сматрају крајем земље, али домаћи становници га виде као почетак – на крају крајева, сунце излази на истоку. Осим тога, темељи за изградњу Транссибирске железнице постављени су у Владивостоку.

Извор: BlongmanИзвор: Blongman

Све што у Владивостоку није повезано с морем, ипак је под његовим утицајем. Неке од најпопуларнијих градских локација укључују океанаријум, заштићено морско подручје, музеј подморнице С-56 на насипу Корабељнаја те спомен-брод Красни Вимпел.

Извор: BlongmanИзвор: Blongman

Шетња Владивостоком може се успоредити с филмовима о путовању кроз време. Градски центар испуњен челичним и стакленим пословним зградама већ је одавно закорачио у нови миленијум, док су градска предграђа испуњена стамбеним торњевима уобичајена за деведесете године 20. века. У низинама између брда налазе се градске четврти намењене изградњи нижих, елегантнијих грађевина из раног 20. века.

Руска реч