КГБ и ЦИА: Топ пет места сукоба у Москви

06-09-2017 09:44:56 | | Смртоносне шпијунске игре у Совјетском Савезу / Legion Media |


Москва је увек била место са високом концентрацијом шпијуна из целог света. Овде су се одигравале окрутне и немилосрдне шпијунске игре, а вероватно се и даље одигравају. Представљамо вам кључна места у Москви на којима се КГБ борио против ЦИА-е.

Хотел Пекинг

Хотел Пекинг Хотел Пекинг / RIA Novosti / Борис Приходко

Oвај славни импресивни комплекс који је ујединио хотел и ресторан изграђен је у време Стаљина. Није тајна да је био под надзором КГБ-а. Већина конобара и шефова сала били су агенти КГБ-а, а у хотелским собама и ресторану били су постављени уређаји за прислушкивање. У хотелу Пекинг су одседали и агенти из других совјетских градова приликом посета Москви.

1961-1962 у овом хотелу је британски шпијун Гревил Мејнард Вајн водио састанке са пуковником Главне обавештајне управе (ГРУ) Генералштаба Оружаних снага Олегом Пењковским, који је уједно био и агент ЦИА-е.

Пењковски је био познат као „пуковник три обавештајне службе“: совјетске, америчке и британске. У САД и Великој Британији је напредовао у ранг пуковника, а обећано му је да ће моћи да сам себи изабере место у обавештајној служби.

Пењковски је у хотелу Пекинг обично предавао Вајну фотографије тајних докумената о совјетском оружју (укупно 5000 фотографија), добијао нове задатке, новац и поклоне.

Кеј Максима Горког бр. 36

Космодамјански кеј бр.36 Космодамјански кеј бр.36 / google.maps

Пуковник ГРУ-а и агент ЦИА-е Пењковски је живео у згради број 36 Кеја Максима Горког (данас Космодамјански кеј). Агенти КГБ-а су почели да га прате 1963. године.

У једној саксији за цвеће на балкону изнад његовог стана је била постављена мала камера. Снимци су доказали да је Пењковски фотографисао тајне документе поред прозора својим компактним Минокс фотоапаратом.

Пењковски је исте године ухапшен и осуђен на смртну казну.

Краснолушки мост
Краснолушки мост Краснолушки мост / TASS / Олег Булдаков

Краснолушки мост у југозападном делу Москве био је место сусрета агената ЦИА-е и сарадника Министарства спољних послова СССР-а Александра Огородњика. Америчка обавештајна служба га је врбовала док је радио у Колумбији 1974.

Тајне информације између Огородњика и ЦИА-е преносиле су се у специјалним контејнерима камуфлираним као камење или летве, а скривали су их у стубовима моста.

Огородњик је ухапшен 22. јуна 1977. године, али је у притвору успео да изврши самоубиство. КГБ се побринуо да ЦИА не сазна о његовој смрти. Игра је морала да се настави.

15. јула 1977. сарадница америчке амбасаде и агент ЦИА-е Марта Петерсон је покушала да остави нови контејнер за Огородњика на Краснолушком мосту и била је ухапшена. Дан касније је протерана из Совјетског Савеза.

Краснолушки мост је замењен новим Лужњецким мостом почетком 2000-их. Ипак, стари стубови и даље стоје, па и они који су некада скривали контејнере са тајним информацијама.

Железничка станица „Северјањин“

Станица „Северјањин“ Станица „Северјањин“ / Wikipedia

1985. године КГБ је пратио агента ЦИА-е Пола Залакија, који је сакрио контејнер у облику камена недалеко од железничке станице „Северјањин“, на линији Москва-Јарослављ.

Неколико недеља касније совјетски оперативци су ухапсили Леонида Полешчука, сарадника КГБ-а и агента ЦИА-е у покушају да покупи остављени контејнер. Полешчук је активно преносио информације Американцима о совјетским агентима у Непалу и Нигерији.

Контејнер је био пун новца – 25000 рубаља (у то време довољно за четири нова аутомобила). Био је то Полешчуков хонорар.

Леонид Полешчук је погубљен 1986. године.

Храм Василија Блаженог

Храм Василија Блаженог Храм Василија Блаженог / Сергеј Кисељов/Moskva Agency

Рекло би се да се Храм Василија Блаженог на Црвеном тргу, у самом срцу Москве, тешко може назвати идеалним местом за тајне операције ЦИА-е. Али било је управо тако.  

Завијене степенице до другог спрата биле су идеално место за дискретно предавање поруке. Осим тога, страни дипломатски представници ван центра Москве су могли само да изазову сумњу.

1985. године пуковник КГБ-а Олег Гордијевски, који је једанаест година радио као британски шпијун, припремао се да бежи из СССР-а. Био је договорен састанак са страним агентом у Храму Василија Блаженог. Гордијевски је очекивао упутства за бекство. Али Храм је изненада био затворен.

Гордијевски је успео да се ослободи совјетских агената који су га пратити и да побегне у Велику Британију. У одсуству је осуђен на смртну казну због издаје. До данас је један од ретких издајника који су успели да побегну.

Борис Јегоров,
Russia beyond