Гејтс: Постоји више сумњи него обично у погледу светске посвећености развоју
Предложено резање буџета САД могло би да доведе у опасност велики помак у смањењу глобалног сиромаштва и болести.
То би могло да доведе и до пет милиона више смртних случајева само од АИДС-а, упозорио је филантроп Бил Гејтс.
Гејтс, чија је Фондација „Бил и Мелинда Гејтс“ главни актер у прикупљању средстава за глобално здравље и развој, изјавио је да тренутно постоји „више сумњи него обично у погледу светске посвећености развоју“, преноси агенција „Ројтерс“.
Извештај Фондације о глобалном здрављу, чији су коаутори Гејтс и Институт за праћење и евалуацију здравствених показатеља при Универзитету у Вашингтону (ИХМЕ), анализира напредак у борби против болести као што су маларија, ХИВ/АИДС и туберкулоза.
У њему су такође дати подаци о стопи сиромаштва, смртности мајки и беба, приступу контрацепцији, санитарним и другим питањима од значаја за развој друштава.
Предвиђања добрих и лоших будућих сценарија у студији откривају да милиони живота висе о концу.
Гејтс, суоснивач корпорације „Мајкрософт“, навео је у телефонском брифингу резултате ове студије — у протеклих неколико деценија дошло је до изузетног прогреса, али да би промена приоритета, нестабилност и евентуално смањење буџета, могли да доведу до тога да свет одустане од циљева, угрожавајући даље напредовање.
ХИВ вирус, којим је тренутно заражено готово 37 милиона људи широм света, представља „симболичан пример, јер је свет заиста показао невероватан ниво дарежљивости, која се огледа у томе да су (на годишњем нивоу) смртни случајеви повезани с АИДС-ом пали скоро за половину са највишег нивоа 2005. године“, рекао је он.
У анализи, под називом „Извештај голмана“, предвиђа се да би смањење глобалних донаторских средстава за лечење оболелих од ХИВ-а за 10 одсто могло да значи пораст смртних случајева за више од пет милиона до 2030. године.
Према предлогу буџета америчког председника Доналда Трампа, објављеном у мају, америчка средства за глобалне здравствене програме, укључујући и оне који се односе на ХИВ/АИДС, туберкулозу и маларију, биће смањена за око 24 одсто — на око 6,5 милијарди долара 2018. године.
Међутим, опозиционе демократе и многе Трампове колеге из Републиканске партије критиковали су његов буџетски план, рекавши да ће га одбацити. Конгрес, а не администрација, контролише државну потрошњу у САД. Гејтс је додао да његова фондација напорно ради на обезбеђивању средстава од америчке Владе за глобално здравље и развој и да се и даље нада да предложени резови неће бити прихваћени.