Руске бајке као непресушан извор србског надахнућа
Србски фотограф Марко Стаматовић из Крагујевца, надахнут руским бајкама које је читао и гледао још у детињству, направио је невероватно лепу фотосесију „Годишња доба“. У ексклузивном интервјуу за Russia Beyond на србском прича како је настала та серија фотографија.
Кратак тренутак магије природе
Идеја нам је била да представимо сва четири годишња доба кроз словенску митологију, кроз заједничку причу. Како би најбоље могли да представимо зиму него кроз неки руски пејзаж, да покажемо неку зимску идилију, везану за бајке које смо слушали и гледали кад смо били клинци. Отад ми је остало сећање и покушао сам да то спроведем у дело.
Користили смо неке примере из руских фолклорних ношњи. Тражили смо илустрације у књигама, у бајкама, гледали смо како је изгледала фолклорна женска ношња за време зиме, да би могли направити неку нашу визију и склопити то у један концепт. Локација за снимање је била на Копаонику, где смо ухватили задње трзаје зиме.
За јесен смо одрадили комплетан костим од природног лишћа, а снимили смо сет испод најлепше букве у граду. За летњи сет, који се зове „Власт лета“, као и сваког пута, покушали смо да пронађемо најбоље место које би дочарало сву лепоту лика кога описујемо. И уз доста труда, ризика и пожртвовања успели смо да извучемо најлепше и најмистичније из Ђавоље вароши. Сада завршавамо пролеће и комплетну причу.
Словенска лепота србског модела
Ове фотографије су оригинална замисао наше приче, због које смо буквално претражили пола Србије за идеалног модела. 14-годишња Софија Ђорђевић из Ниша, која има потпуно словенски тип лепоте и чак личи на Рускињу, постала је права Василиса Прекрасна.
Могу слободно да кажем да је то био најизазовнији сет на коме смо радили до сада и то је заједнички подухват великог броја људи. Ми буквално колико морамо користимо фотошоп у неким стварима које су потребне, али ни један пиксел није убачен. Ми се трудимо да снимимо све што може да се изведе физички. У Србији још нико то није радио, јер то захтева и жртве, и новца, велику логистику, то вуче гомилу људи: шминкери, фризери, разно-разни асистенти, костими морају да издрже вожњу и тако даље. Најбржи сет траје три-четири месеца. Од визије у глави до готове фотографије. Сама израда костима је тешка, али га прво треба смислити! И треба се потрудити да цела прича не уђе у кич. Уложили смо и времена и труда, и ентузијазма, и свега. Нисмо имали никакву зараду од ових фотографија, али жеља ми је била да извучемо најбоље што можемо и да добијемо на крају лепу бајку.
Руске маште србског фотографа
Жеља ми је као и сваком фотографу да одем у Русију и видим зиму у Сибиру. Ако би икад постојала таква шанса, било би ми јако драго. Имао сам једну прилику везану за неко такмичење, светски конкурс за фотографију. Прва награда је била путовање у Русију. Ја сам нажалост извукао друго место, али верујем да ће бити још прилика. Ја обожавам да путујем, и верујем да бих се вратио из Сибира са феноменалним фотографијама. Хтео бих да направим нешто заједно са руском фотографкињомМаргаритом Каревом. Она снима у неком сличном бајковитом стилу. Ми бисмо хтели да њу и друге руске фотографе позовемо на наш фестивал „Фоторама Фест“ у Крагујевцу. То је међународни фестивал на који долазе разно-разна велика фотографска имена са целог света.
Сада се трудимо да нађемо издаваче, које би издали кратку лепу монографију, јер се људи све више и више интересују за словенску митологију. То је део традиције свих православаца, и то треба популаризовати. Ја сам југословенско дете и одрастао сам уз руске бајке као што је „Камени цвет“. То ми је блиско и ја то волим. Руске и српске словенске бајке имају толико огроман потенцијал да њих можеш да обрађујеш годинама. Једино што је уметности потребна и финансијска подршка, наравно. Идеја нам је да направимо јако лепу изложбу, где би поред фотографија били представљени и ти костими, који су били коришћени у снимању. И то би била невероватно лепа изложба! Живи били да остваримо и овај сан!