Русија и САД имају много заједничких интереса и нема потребе ограничити односе

20-09-2017 01:43:48 | | фото: thebulletin.org/ vostok.rs |


Успостављање дијалога и међусобно поверење у односима са Русијом одговара дугорочним интересима САД, изјавио је бивши заменик државног секретара САД за политичка питања, бивши амбасадор САД у РФ (1993-1996) Томас Пикеринг, у интервјуу за РИА Новости.

Пикеринг је уверен да амерички председник Доналд Трамп, као и до сада, сматра да су добри односи са Русијом веома важни. Према његовом мишљењу, пут обнављања и побољшавања односа требало би „започети применом општих, заједничких принципа“.

„Tребало би да престанемо да говоримо негативно о другој страни, седнемо за преговарачки сто и видимо где је могуће достићи напредак, негде малим, а негде великим корацима. Русија и Америка ипак имају много заједничких интереса у читавом свету и нема потребе наше односе ограничити само на истицање различитости или опасности које потенцијално прете ’од оног другог‘“, истиче бивши амбасадор.

Пикеринг је објаснио да би то могла бити својеврсна путна карта, мапа или да би једноставно требало схватити који су то кораци које би требало предузети. Дипломата је подвукао да, на пример, у случају смањења броја запослених и „одузимања имовине дипломатским представништвима, ниједна страна од тога није имала користи“.

„Америка има своје конзулате у Владивостоку, Јекатеринбургу и Санкт Петербургу и не мислим да је у нашим интересима да затворимо било који од њих. Али, не желим да кажем било шта што би могло да наведе на неки такав корак. Такође, не мислим да је у интересима Русије да затвори конзулате у Хјустону, Њујорку или било где другде“, рекао је Пикеринг.

На констатацију да има наговештаја да Вашингтон ипак испоручује оружје Кијеву и да постоји могућност да због тога дође до ескалације сукоба, амерички дипломата истиче:

„Сматрам да Украјина има право да се заштити и брани и да има право да набави оружје у том смислу. Такође, мислим да Украјина не окупира део руске територије, тако да је одговор на питање, ко је овде у реалној опасности, довољно очигледан сам по себи. Ипак, требало би наћи дугорочније решење украјинског проблема. Додатне испоруке оружја могле би на овај или онај начин да доведу до нових сукоба, а истовремено Мински споразуми представљају могућност да се на све конфликте стави тачка и да се иде само путем решавања проблема.“

У мају ове године шефица Одељења за односе са САД при Министарству спољних односа Северне Кореје изјавила је да је било контаката са Пикерингом. Међутим, амерички дипломата, упитан да ли је до тих контаката заиста дошло, не желећи ни да потврди, али ни да демантује те наводе, каже да је очигледно да долази до незваничних сусрета са представницима Пјонгјанга.

„Заиста сматрам да је важно да се одржавају дипломатски контакти, као и незванични сусрети. Понекад су управо ти незванични контакти заправо вид размене идеја и отварање врата за неке нове погледе на могуће решење проблема. Преговори тог типа у којима сам ја учествовао претпостављали су одржавање брифинга са представницима америчких власти пре и после сусрета са севернокорејским представницима. То нису покушаји да се представници власти заобиђу, већ да им се помогне да схвате ситуацију у околностима када нема директних контаката“, закључује амерички дипломата.

Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут