Нови руски ледоломци – највећи и најмоћнији на свету
„Арктик“ и „Сибир“ су поринути у море. Два џиновска брода ће истраживати Арктик и пробијати лед правећи пут који ће подстаћи развој трговине између Европе и Азије. Очекује се да ће Северни морски пут бити озбиљна конкуренција Суецком каналу.
Поринуће првог серијског универзалног нуклеарног ледоломца ЛК-60Я „Сибир“ на Балтичком бродоградилишту у Санкт Петербургу, 22. септембар 2017., фото: Анатолиј Медвед / RIA Novosti
У Русији је 22. септембра поринут најмоћнији ледоломац на свету под називом „Сибир“. То је други по реду ледоломац класе ЛК-60Я. Први је „Арктик“, који се отиснуо у прву пловидбу 2016. године. Трећи је „Урал“ – он се тренутно гради.
Поринуће првог серијског универзалног нуклеарног ледоломца ЛК-60Я „Сибир“ на Балтичком бродоградилишту у Санкт Петербургу, 22. септембар 2017., фото: Александар Галперин / RIA Novosti
Ледоломац „Сибир” је дуг 173,3 и широк 34 метра, што значи да је највећи на планети. Има 74 члана посаде.
Поринуће првог серијског универзалног нуклеарног ледоломца ЛК-60Я „Сибир“ на Балтичком бродоградилишту у Санкт Петербургу, 22. септембар 2017. фото:Александар Галперин / RIA Novosti
Брод ће имати два мотора РИТМ-200 на нуклеарни погон. Они ће се пунити горивом сваких 7 година. Нуклеарни мотор нове генерације биће монтиран и на будући руски носач авиона који носи ознаку „Пројекат-23000Е“.
Брод ће моћи да пролази кроз лед дебљине 2,8 м. Специјални испуст испред прамца, такозвани „ледени зуб“, спречава заглављивање брода у леду.
„Арктик“, први од три нуклеарна ледоломца Пројекта 22220 ЛК-60 који су направљени на Балтичком бродоградилишту. 10. јун. 2016., фото: Никита Грејдин / RIA Novosti
„Сибир” има променљиви газ, тако да се може користити и у арктичким водама и у ушћима поларних река. Као баласт му служе резервоари са водом. Када се они напуне газ постаје дубљи за 2 метра и брод функционише као тешки ледоломац. У ушћу реке се та вода избацује и тада брод функционише као „речни” ледоломац.
Изградњом масивних ледоломаца типа „Сибир“ и „Арктик“ Русија развија Северни морски пут којим ће се, по мишљењу експерата, реализовати 20% трговине између Европе и Азије, и који ће бити конкуренција Суецком каналу јер је овај пут много краћи.
Владимир Путин је високо оценио важност ледоломца „Сибир“. По његовим речима, то ће бити велико појачање за руску нуклеарну флоту и за имиџ земље као велике војно-поморске силе.
Русија не намерава да почива на ловорикама. Наредни бродови ове класе ће бити још већи, дужи и шири од „Сибира“. Они ће моћи да предводе друге бродове разбијајући слој леда дебео 4 метра.
Борис Јегоров,
Russia beyond