Руски генерал и херој СССР-а: Сећам се како је патријарх Павле дошао у храм тролејбусом
Србија је такође једна од ретких држава која никада није издала Русију и ми то веома ценимо.
Једна од највећих живих легенди руске армије, генерал Александар П. Салујанов током боравка у Црној Гори дао је ексклузивни интервју за Russia Beyond на србском. Командант који је опеван у чувеној патриотској песми „Комбат“, уједно омиљене музичке групе Владимира Путина „Љубе“, као неко ко се „никад није крио иза леђа својих војника“, говорио је о Русији и Србији, Васкрсу 1999. који је дочекао у бомбардованом Београду и дао своје виђење будућности руско-србских односа.
Последњих неколико година имао сам прилике да се сретнем са више бивших руских генерала и осталих ратних хероја, ветерана Авганистанског, Чеченског, Грузијско-осетинског рата и низа мањих регионалних сукоба. Сви они, укључујући и генерале са већим чином, са највећим могућим поштовањем приповедали су ми о једном човеку, генерал-мајору Александру Петровичу Салујанову, једној од највећих живих легенди руске армије. Легенда о којој је испеванa и чувена песма „Батjања комбат“(по популарности у Русији равну песми „Рачунајте на нас“ у Југославији), недавно је боравио у Црној Гори на позив НВО „Ветерани 63. падобранске бригаде у Црној Гори“.
Александар Салујанов и Игор Дамјановић
Игор ДамјановићРођен је 1953. године у Оренбуршкој области, 1971. завршио је Казањску Суворовску војну школу. На Рјазањској вишој ваздушно – десантној војној академији, установи одакле долази већина руских ВДВ официра и припадника војних специјалних снага, дипломирао је 1975. године. Након успешно завршеног школовања, креће његова бриљантна војна каријера, почетком 1982. године као командант падобранско-десантног пука упућен је у Авганистан. Орден Хероја Совјетског Савеза добија 23. новембра 1984. године, у образложењу је наведено: „За највеће резулате, при минималним губицима.“

Александар Салујанов у Авганистанском рату
Из личне архиве А. Салујанова
Александар Салујанов у Авганистанском рату
Из личне архиве А. СалујановаЈеднице којим је командовао генерал Салујанов поштовали су и противници. Генерал Шпунер, некадашњи официр британског САС-а изјавио је: „Време када је СССР управљао Авганистаном 80% становника ове земља сматра златним годинама. То како су Руси ратовали на планинама Авганистана, то је фантастика, ми тако никада нећемо бити у стању“.
Генерал Салујанов живи у Москви и обавља дужност заменика председника Асоцијације Хероја Русије. У овом својству се генерал Салујанов током своје посете Црној Гори срео и са представницима Организације бораца НОР-а града Тивта.Како саопштава црногорски дневник Вијести, истакнуто је обострано задовољство због подизања споменика маршалу Жукову у Црној Гори, а руски генерал је том приликом поручио: „Антифашизам представља најзначајнију тековину савремене Европе и Организација бораца НОР-а у својим активностима ће имати његову подршку“.

Сусрет са представницима ветерана 63. падобранске бригаде и организације бораца НОР-а у Тивту
Игор Дамјановић
Пријем код владике Јоаникија у Никшићу
Игор ДамјановићБеоград сте посетили у највећем искушењу за наш народ после Другог светског рата, током НАТО агресије на СРЈ. Каква су ваша сећања на ова тешка времена за наше народе?
Александар Салујанов:То што се 1999. године догодило поднели смо веома тешко. Мој велики пријатељ, нажалост покојни Вјачеслав Кликов, велики наш вајар и аутор многих познатих споменика, укључујући и онај маршалу Жукову на Црвеном Тргу, ја и командант ВДВ-а (Ваздушно десантне војске Армије Руске Федерације) генерал-пуковник Георгиј Шпак, одлучили смо да Васкрс 1999. дочекамо у бомбардованом Београду и тако се симболично солидаришемо са србским народом. У то време обављао сам дужност специјалног саветника команданта ВДВ-а.
Импресионирао нас је патријарх Павле, који је у Храм Светог Архангела Михаила дошао тролејбусом. Он је био једноставан својом величином. Такође ми се чини да је и владика Јоаникије са којим сам имао част да се овде сретнем, сликовито речено један исти кагор (литургијско вино у Руској православној цркви) са покојним патријархом Павлом. У васкршњој ноћи Американци су планирали да изведу масован напад. Међутим небо је вољом Божијом било покривено густим облацима и већину планираних удара ипак нису реализовали, тако да је изостало понављање крвавог Васкрса 1944, када су Американци такође бомбардовали Београд.

Додела ордена Ветерана 63. падобранске бригаде у Москви генералу Шпаку (трећи слева), мај 2017
Из личне архиве А. СалујановаКаква је ваша прогноза одоноса Русије и Србије у будућности?
Александар Салујанов: Веома нам је драго што Србија није ступила у НАТО пакт и што србска влада чврсто стоји на курсу војне неутралности. Мене као бившег војника веома радује што постоји интезивна војна сарадња Србије и Русије, тренутно су актуелне заједничке војне вежбе десантних снага Србије, Белорусије и Русије. Запад на ово наравно не гледа благонаклоно, али они не могу урадити ништа да нашу сарадњу спрече. Надам се да ће наши односи у будућности бити одлични, а сарадња и пријатељство све чвршће и чвршће.
Ми смо народи једне, православне вере, то је важан кохезиони фактор. Србија је такође једна од ретких држава која никада није издала Русију и ми то веома ценимо. Верујем да је пред нама светла будућност и сигуран сам да силе са Западе неће успети да наше односе наруше.
Игор Дамјановић,
Russia beyond