„Уклети” руски бродови без посаде и кормилара

14-10-2017 08:01:21 | | „Уклети бродови“ постоје у Русији. Неки су пронађени, а неки |


Ови бродови можда нису толико легендарни и језиви као „Уклети Холанђанин“, али се о њима ипак испредају приче. Један од њих су, наводно, запосели пацови људождери.

Почетком октобра је у Балтичком мору пронађен тајанствени брод недалеко од обала Калињинградске области. Јарбол на великој јахти је био поломљен, а на једној страни је била велика рупа. На броду није било никога. Фрижидер је био пун хране и на столу је био таблет на коме су се батерије испразниле.

Напуштена после регате

Министарство одбране РФ, које је пронашло „уклету јахту“, одвукло ју је до оближње војнопоморске базе. Неколико дана касније се сазнало да је власник пловила био пољски бизнисмен који је учествовао у регати крајем септембра.

Јахта је доживела бродолом, а њеног капетана је спасла обалска стража. „Loxa“ (тако се зове јахта) је недељама плутала у мору док није стигла до обала Русије. Власник је био убеђен да ће јахта потонути и сада нема жељу да је врати јер је за то потребно много напора и новца. Тако ће „Loxa“ вероватно отићи у „старо гвожђе“.

Пре три године се појавила далеко занимљивија прича о другом „уклетом броду“ везаном за Русију. Многи су заиста били уплашени.

Привиђење вредно 800.000 долара

Брод је добио назив „Љубов Орлова“ у част чувене совјетске глумице, а направљен је у Југославији. Од 1976-1999. године је у СССР-у и Русији коришћен као брод за крстарење. Затим је компанија која га је откупила банкротирала, и због тога је „Љубов Орлова“ од 2010. до 2012. године била „заробљена“ у Канади.

Било је планирано да се пребаци у Доминиканску Републику и да се тамо искористи као отпад, али су се за време олује покидали конопци и брод је „побегао“, тј. нестао је у океану. То је био велики проблем, јер брод са депласманом од око 4 тоне без електронских система и одговарајућих светлосних сигнала представља опасност по друге бродове који плове у тим водама.

Поред тога, постојала је могућност да такав брод потоне, што би неизбежно нанело штету екологији океана. И најзад, чак и претварање брода у отпад много кошта. У овом случају реч је о суми од 792.000 долара, судећи по
подацимакоје је навео руски лист „Аргументы и факты“.

Лов на „Орлову“

Преко годину дана празан брод „Љубов Орлова“ плутао је дуж обале Атлантског океана и постао својеврсни „Свети грал” за морнаре и авантуристе који су покушавали да га пронађу и да свој проналазак некако уновче. Држављанин Аустралије Стеф Браун чак је направио и сајт whereisorlova.com на коме је скупљао информације о „уклетом броду“ (
сада сајт није доступан).

Прашина око „Орлове“ највише се подигла у јануару 2014. године када је неколико британских таблоида, а међу њима и Mirror,
саопштилода „уклети брод“ плута у правцу обала Велике Британије и Ирске. Штавише, изнета је претпоставка да је брод пун пацова који су током путовања постали канибали. Такви пацови би били опасни по људе, претпоставили су таблоиди.

Та „иделана сцена“ за холивудски филм страве и ужаса („џиновски пацови људождери са уклетог брода нападају несрећне грађане“) није се остварила. Брод „Љубов Орлова“ је потпуно ишчезао. Вероватно је потонуо. Тако је заувек остало нерешено питање да ли су постојали пацови људождери.

Зуб времена

Приче о „уклетом броду“ из Русије углавном су мање драматичне од претходне. По правилу су та „привиђења“ заправо бродови који су остављени у лукама јер само праве трошкове власницима који не желе да плаћају таксе и порезе, као ни плату морнарима. Такви бродови често лагано пропадају јер власти из разумљивих разлога не могу да их уклоне.

Добар пример је брод „Јеруслан” за превоз расутог терета који је у јануару 2017. године изгорео у луци Владивостока. Он је тада већ две године био напуштен, а његов власник, који је посади дуговао преко 200.000 долара, на тајанствен начин је нестао. Посада је изгубила сваку наду и напустила брод. Док је „Јеруслан” горео поједини мештани су
укралиса њега све што су могли. То је заиста тужна судбина било ког брода, чак и уклетог.

Овај текст је део серије текстова под називом „Russia X-Files” коју „Russia Beyond” посвећује загонеткама, тајнама и аномалијама везаним за Русију.

Олег Јегоров,
Russia beyond