РТ: За Војску САД сексуално злостављање деце је „културно прихваћена пракса“ у Авганистану
Извор: Восток / РТ
Америчко војно особље које је распоређено у Авганистану научило је да је сексуално злостављање деце „културно прихваћена пракса“ у Авганистану, открио је нови извештај Пентагона. Војницима који су пријавили ово питање, речено је да се ништа не може учинити по том питању.
"У неким случајевима испитаници су објаснили да су они или неко кога су знали саопштили да се ништа не може учинити по питању сексуалног злостављања деце због статуса Афганистана као суверене нације, те да то није приоритет за команду", наводи се у извештају.
"Не можемо ништа да урадимо", рекао је један војник који је интервјуисан за извештај, рекли су му надређени официри када се жалио. Остали коментари су укључивали одговоре да "то је било ван наше контроле", као и "ово је Авганистан".
Direct quote: interviewees explained that they, or someone whom they knew, were told that nothing could be done about child sexual abuse because of Afghanistan’s status as a sovereign nation, that it was not a priority for the command, or that it was best to ignore the situation” https://t.co/p3GwRzenY0
— Saagar Enjeti (@esaagar) November 16, 2017
Извештај Министарства одбране САД о сексуалном злостављању од стране припадника афганистанске националне одбране и безбедносних снага на 106 страна сачињен је на основу жалбе Дункана Хантера због сексуалног злостављања деце, посебно младих дечака, од стране припадника безбедносних снага.
"Утврдили смо да Министарство одбране није спроводило обуку за особље за идентификацију, одговор или пријављивање случајева сексуалног злостављања деце који укључују до 2015. године", наводи се у извештају Пентагона.
Војска је почела да истражује педофилију тек након чланка "Њу јорк тајмса" из 2015. године, у којем се каже да је америчким снагама речено да игноришу сексуално злостављање дечака.
"Ноћу можемо чути како вриште, али нам није дозвољено да ишта урадимо", рекао је каплар Грегори Баклеј, свом оцу пре него што је убијен 2012. године.
У 2011. години двојица припадника специјалних снага су кажњена због сукоба са локалним командиром који је отео афганистанског дечака и присилио га да постане сексуални роб. Капетан Дан Квин се обратио команданту афганистанске полиције по том случају. Након што је командант авганистанске полиције галамио на Квина, Квин "га је подигао и бацио на земљу" како би се уверио да је поруку схватио, да то неће бити толерисано".
Након инцидента, војска САД је удаљила Квина са његове позиције, а он је касније поднео оставку. Наредник прве класе Чарлс Мартланд такође је био кажњен због истог инцидента. Реп.
Рат у Авганистану је сада у својој 16. години и надмашио је рат у Вијетнаму као најдуже ратСАД. Смртност цивила у Авганистану порасла је у јулу 2017. године на ниво из 2012. године. Број америчких војника у Авганистану достигао је број од 100.000 у 2011. години под администрацијом Обаме.
Пре председничких избора 2016. године, Трамп је био оштар критичар афганистанског рата, рекавши да САД "треба одмах да напусте Афганистан", те је рат назвао "потпуним траћењем".
Међутим, у августу 2017. године, Трамп је најавио да ће америчке трупе остати у Авганистану неодређено време.
"Услови на терену - не произвољни распореди - од сада ће водити нашу стратегију. Амерички непријатељи никад не смеју да знају наше планове или да верују да могу дчекати да одемо", рекао је он.